avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cod Procedura Civila - Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cod Procedura Civila - Divort

Pe data de 24.09.2010 s-a admis cererea pentru desfacerea casatoriei in sedinta publica. Am primit comunicarea astazi (06.12.2010) prin Posta Romana. Intrebarile mele sunt:
- cele 30 zile pentru apel de la data comunicarii sunt cele de la data pronuntarii (24.09.2010) sau data la care am primit comunicarea (06.12.2010)?
- ce reprezinta aceasta comunicare? Este finala sau mai trebuie legalizata de cineva (notar, avocat, etc), pentru ca pe aceasta nu exista nicio semnatura sau stampila?
- daca din aceasta casatorie a rezultat 2 minori, poprirea salariala in cuantum de 33% pana la varsta de 18 ani se aplica din data pronuntarii (24.09.2010), asta inseamna ca sunt in urma cu plata pensiei alimentare? Sunt angajat cu carte de munca iar poprirea facuta de catre angajator poate depasi 50% din venitul net pana la recuperare sau aceasta diferenta trebuie achitata separat?
Multumesc
termenu de apell curge de la data comunicarii sentintei. nu mai trebuie facut nimic referitor la dovezile de comunicare.da, pensia o veti achita retroactiv.
1. De la data comunicarii
2. Comunicarea nu trebuie legalizata, este pur si simplu o instiintare
3. Da.
termenul de 30 zile curge de la data comunicarii.
laur77ro a scris:

Pe data de 24.09.2010 s-a admis cererea pentru desfacerea casatoriei in sedinta publica. Am primit comunicarea astazi (06.12.2010) prin Posta Romana. Intrebarile mele sunt:
- cele 30 zile pentru apel de la data comunicarii sunt cele de la data pronuntarii (24.09.2010) sau data la care am primit comunicarea (06.12.2010)?
- ce reprezinta aceasta comunicare? Este finala sau mai trebuie legalizata de cineva (notar, avocat, etc), pentru ca pe aceasta nu exista nicio semnatura sau stampila?
- daca din aceasta casatorie a rezultat 2 minori, poprirea salariala in cuantum de 33% pana la varsta de 18 ani se aplica din data pronuntarii (24.09.2010), asta inseamna ca sunt in urma cu plata pensiei alimentare? Sunt angajat cu carte de munca iar poprirea facuta de catre angajator poate depasi 50% din venitul net pana la recuperare sau aceasta diferenta trebuie achitata separat?
Multumesc

Multumesc pentru promptitudinea raspunsului, dar mai explicit puteti fi? Care este data de la care curge perioada de 30 zile, cum se va plati pensia alimentara retroactiv (o voi plati eu sau angajatorul prin poprire)?
calculati 30 de zile incepand cu data de 07.12.2010.

Alte discuții în legătură

Divor adina111 adina111 Buna ziua. Am o nelamurire poate ma puteti ajuta. In luna sept. anul trecut am depus actele de divort., in ianuarie am avut prima infatisare iar ex-sotul ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca GreenSkittles GreenSkittles Am avut 2 intalniri de proces printre care ultima fiind pe data de 12.05.2011 si am aflat solutia \"Solutie: Admite cererea. Obligă pârâtul să plătească ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca divort deborahramon deborahramon buna ziua ma intereseaza daca instanta ieri a pronuntat ca sunt divortata in cat timp se redacteaza sentinta si daca pot face ceva pt a o urgenta [editat ... (vezi toată discuția)