Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reduceri comerciale facturate pe factura distincta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reduceri comerciale facturate pe factura distincta

Buna ziua!
Am achizionat materiale de constructii de la un furnizor, iar pentru materialele achizitionate mi-a dat i factura separata la aceeasi data cu factura de marfa pe care scrie reducere comerciala marfa. Cum inregisterz in contabilitate aceasta factura separata cu reducerea comerciala?...;)

Inregistrati cu ajutorul contului 609 - " Reduceri comerciale acordate ".

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerile comerciale acordate de catre furnizor si inscrise pe factura , primite ulterior livrarilor comerciale, indiferent de perioada la care se refera .
Reducerile comerciale acordate de furnizor ajusteaza in sensul reducerii ,costul de achizitie al bunurilor .

Inregistrarile contabile sunt (exemplu) :

% = 401-furnizor - (minus) 12.400 lei

609-reduceri comerciale primite - (minus) 10.000 lei

4426-tva dedus - (minus) 2.400 lei