avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reduceri comerciale facturate pe factura distincta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reduceri comerciale facturate pe factura distincta

Buna ziua!
Am achizionat materiale de constructii de la un furnizor, iar pentru materialele achizitionate mi-a dat i factura separata la aceeasi data cu factura de marfa pe care scrie reducere comerciala marfa. Cum inregisterz in contabilitate aceasta factura separata cu reducerea comerciala?...;)
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 20:23, 8 Decembrie 2010

Inregistrati cu ajutorul contului 609 - " Reduceri comerciale acordate ".

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerile comerciale acordate de catre furnizor si inscrise pe factura , primite ulterior livrarilor comerciale, indiferent de perioada la care se refera .
Reducerile comerciale acordate de furnizor ajusteaza in sensul reducerii ,costul de achizitie al bunurilor .

Inregistrarile contabile sunt (exemplu) :

% = 401-furnizor - (minus) 12.400 lei

609-reduceri comerciale primite - (minus) 10.000 lei

4426-tva dedus - (minus) 2.400 lei







~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere comerciala primita si acordata G.V. G.V. Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. : 1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 ... (vezi toată discuția)
Folosire cont 609 iuli-ana iuli-ana Buna ziua, Daca am o factura de materiale si in aceiasi zi si o factura cu retucere de 10 % a preturilor nu mai pot s-o inregistrez pe 609 conform ORD ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea reducerilor comerciale claudana claudana Buna ziua! Tin contabilitatea finala la o societate comerciala la care administratorul isi tine evidenta cantitativ-valorica a stocului de marfa. Am primit ... (vezi toată discuția)