avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... grila penal general
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

grila penal general


Daca numai complicele impiedica efectiv savarsirea infractiunii:
a. autorul poate fi tras la raspundere penala pentru tentativa;
b. instigatorul poate fi tras la raspundere penala pentru tentativa;
c. se va retine complicitate la tentative de a savarsi infractiunea.
Cel mai recent răspuns: Ayaz , utilizator 20:10, 10 Decembrie 2010
a), b)
Din cate retin, complicele beneficiaza de o cauza de impunitate, insa ceilalti participanti, respectiv, autor, coautor, instigator, vor raspunde penal pt tentativa realizata la infractiunea respectiva. Daca tentativa realizata nu se pedepseste, atunci de aceasta vor profita autorii si complicii, insa instigatorul va raspunde cu pedeapsa proprie potrivit prevederilor art. 29 c.p. instigare neurmata de executare.
a, b
=D> Da, a,b sunt variantele corecte:) .Grila este tot din Udroiu.
=D> Well, deci pot sta linistita si sa nu-mi cumpar cartea, ca se pare ca sunt pe aceeasi lungime de unda cu el.:))
:D....Ayaz...vezi sa nu auda....ca dubleaza gradul de dificultate...;)

Alte discuții în legătură

Grile penal ely25 ely25 1. Omorul calificat absoarbe natural: a. infractiunea de loviri sau alte violente; b. infractiunea de vatamare corporala; c. loviri cauzatoare ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am și eu o întrebare, complicitatea viol intră ... sudituemil sudituemil Bună ziua, am și eu o întrebare, Complicitatea viol intră sub incidența legi 118 pe 2019 pentru care sunt chemat la secția de politie Vă mulțumesc (vezi toată discuția)
Unde pot citi despre infractiunea de incitare la ura Sever Simion Sever Simion As dori sa aprofundez acest subiect: infractiunea de incitare la ura si sa citesc eventual din jurisprudenta. Sper sa existe... Imi puteti va rog recomanda ... (vezi toată discuția)