Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... grila penal general
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

grila penal general

Daca numai complicele impiedica efectiv savarsirea infractiunii:
a. autorul poate fi tras la raspundere penala pentru tentativa;
b. instigatorul poate fi tras la raspundere penala pentru tentativa;
c. se va retine complicitate la tentative de a savarsi infractiunea.
a), b)
Din cate retin, complicele beneficiaza de o cauza de impunitate, insa ceilalti participanti, respectiv, autor, coautor, instigator, vor raspunde penal pt tentativa realizata la infractiunea respectiva. Daca tentativa realizata nu se pedepseste, atunci de aceasta vor profita autorii si complicii, insa instigatorul va raspunde cu pedeapsa proprie potrivit prevederilor art. 29 c.p. instigare neurmata de executare.
a, b
=D> Da, a,b sunt variantele corecte:) .Grila este tot din Udroiu.
=D> Well, deci pot sta linistita si sa nu-mi cumpar cartea, ca se pare ca sunt pe aceeasi lungime de unda cu el.:))
:D....Ayaz...vezi sa nu auda....ca dubleaza gradul de dificultate...;)