Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, am și eu o întrebare, Complicitatea viol ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, am și eu o întrebare, Complicitatea viol intră ...

Bună ziua, am și eu o întrebare,
Complicitatea viol intră sub incidența legi 118 pe
2019 pentru care sunt chemat la secția de politie
Vă mulțumesc
Complice este persoana care, cu intenție, înlesnește sau ajută în orice mod la săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală. Este de asemenea complice persoana care promite, înainte sau în timpul săvârșirii faptei, că va tăinui bunurile provenite din aceasta sau că va favoriza pe făptuitor, chiar dacă după săvârșirea faptei promisiunea nu este îndeplinită.
Coautorul, instigatorul și complicele la o infracțiune săvârșită cu intenție se sancționează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru autor.
Prin săvârșirea unei infracțiuni sau comiterea unei infracțiuni se înțelege săvârșirea oricăreia dintre faptele pe care legea le pedepsește ca infracțiune consumată sau ca tentativă, precum și participarea la comiterea acestora în calitate de coautor, instigator sau complice.
Mă interesează dacă se incadrează în legea 118 din 2019 ,da sau nu ?
Da, domnule, indeniabil.