Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intretinere casa batraneasca de catre copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intretinere casa batraneasca de catre copii

Suntem 6 copii la parinti din care 2 stabiliti in America .Eu am domiciliul in Bucuresti.Tata a decedat in 1989 iar dupa succesiune noi copiii am renuntat in favoarea fratelui meu , cealalta jumatate ramanand mamei pe hartie dar in realitate o foloseste fratele meu. Dupa decesul tatalui mama a mai construit o casa batraneasca cu 3 camere . De 6 ani mama nu mai sta in aceasta casa din motive de sanatate , ea locuind prin rotatie la una din cele 3 surori din tara .De cativa ani ne-am inteles verbal sa impartim casa iar una din camere sa imi revina si mie .De o luna am reparat camera si am dotat-o cu cele necesare . Zilele trecute am constatat ca mi-au disparut din casa diverse obiecte de valoare banuit fiind fratele meu .Desi fratele meu mai are 2 locuinte procurate cu ajutorul mamei , in permanenta instiga si chiar a facut-o in a sparge lacatele si usa de la camera mea.Mentionez ca el nu a ingrijit-o de loc pe mama de cand e bolnava , el fiind plecat in Italia .Casa trebuie intretinuta fiind o casa modesta , batraneasca .Cum pot reglementa legal aceasta situatie pentru a evita diverse neplaceri .
Mama poate sa vanda casa construita de ea dumneavoastra si celorlalte 2 surori cu care ati convenit sa folositi aceasta casa.