Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

am divortat de sot anul acesta si intre timp m-am recasatorit.mai pot sa-l chem in judecata pt pa?rtaj?
pot apela la mediatori? cine plateste de obicei?cine solicita? cum se procedeaza?
resiga elena, utilizator
Da, puteţi să porniţi o acţiune în partaj bunuri comune. Recomandarea mea este să vă înţelegeţi cu privire la această acţiune în sensul de a încheia în proces o tranzacţie, evitaţi astfel taxele de timbru, câştigaţi timp, evitaţi cheltuieli şi mai ales scăpaţi de stres. Acest tip de acţiuni sunt de lunga durată, cheltuieli mari, stres, pierdere de timp etc.
Consultaţi un avocat care vă poate ajuta f.mult.
Nu va suparati fostul sot era domnul doctor Resiga cu cabinetul la Baba novac...?
Nu are relevanţă în proces pregătirea profesională a părţilor.
buna ziua.
actiunea de partaj este imprescritibila. puteti investi instanta de judecata cu o astfel de actiune .
taxa de timbru este de 3% din valaorea masei partajabile.
aceasta taxa o plateste reclamantul .
Da, puteti promova actiunea de partaj.
Taxa de timbru este 3% din valoarea masei partajabile si se achita de catre reclamant.
Pentru mai multe detalii lecturati si aici:www.avocatnet.ro/content/for...
In privinta tranzactiilor pe partaj, chiar daca veti incheia o tranzactie cu fostul sot, taxa de timbru nu se ma restituie potrivit noilor modificari prevazute de legea 202/2010.
Angajati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat