Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carti de munca dupa 01.01.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carti de munca dupa 01.01.2011

ce stiti despre cartile de munca dupa 01.01.2011?
daca se scot ce fel de proces verbal se face ? exista ceva tip?
cum v-a fi cu vechimea totala in munca /
1. Potrivit Codului Muncii :
- vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.
- pe data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispoziţiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă.
- angajatorii care păstrează şi completează carnetele de muncă le vor elibera titularilor în mod eşalonat, până la data de 30 iunie 2011, pe bază de proces-verbal individual de predare-primire.
- Inspectoratele teritoriale de muncă ce deţin carnetele de muncă ale salariaţilor le vor elibera până la data de 30 iunie 2011, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei şi egalităţii de şanse.

2. Exista deja un tipizat emis de catre Inspectia Muncii referitor la predarea-primirea carnetelor de munca de la ITM catre angajatori.
Unde anume poate fi vizualizat acest tipizat?
Multumesc.
La ITM ...