Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general alocatia de sustinere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

alocatia de sustinere

Buna ziua,am si eu o nedumerire.am inteles ca la familiile cu venturi mici se dau alocatii de sustinere,as vrea sa stiu daca e totuna cu alocatia de stat ptr copil,sau aceia este separat.Eu am un copil ptr care primesc indemnizatie de crester pina la doi ani,dupa aceia pot beneficia de alocatia asta avind in vedere ca mi se vor diminua venitul?va multumesc,
Alocatia de stat: 42 RON /luna, pana implineste copilul 18 ani (atata vreme cat merge si la scoala) - o ia toata lumea. Alocatia complementara sau de sustinere pentru familia monoparentala se acorda copiilor crescuti de parinti casatoriti/un singura parinte, in cazul in care venitul pe membru de familie nu depaseste 461 RON.