Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Detin o cota indiviza dintr-un imobil (300mp+casa). Celalalt coindivizar (bunicul meu)a facut un act de donatie si ulterior un contract de v-c pentru cota sa fara stirea mea. Acum noul proprietar (unchil meu) imi cere in instanta iesirea din indiviziune. Este legal acel contract de v-c ? Ce pot sa fac? Nu sunt de acord cu iesirea din indiviziune deoarece pe aleea de acces au niste acareturi pe care nu vor sa le darame. Va multumesc !
Cred ca ar trrebui sa clarificati. Cum adica donatie si apoi vanzare? Pai daca a donat, mai avea ce sa vanda?
Nu ne putem pronunta cu privire la legalitate fara sa vedem actul, asta ar fi o regula minima pentru acuratetea unui raspuns.
Referitor la indiviziune, nimeni nu e obligat a ramane in indiviziune. Deci, teoretic, oricine poate iesi din starea de proprietate comuna (caci nu e chiar indiviziune aici, e numai o casa cu teren)...
Nu am vazut nici actul de donatie nici pe cel de v-c ,dar ele sigur exista. Cumparatorul are prietena o notara.
Ok, dar spuneti-ne macar ce ati inteles... Cui a donat si apoi cine a vandut?
Nu am vazut actele. Bunicii i-au donat unchiului meu cota indiviza apoi TOT LUI i-a vandut. Unde as putea sa vad actele , la sectia financiara?
Nu aveti dreptul sa vedeti actele si dosarele altor oameni.
Le puteti cere de la ei. Daca nu vi le dau... :(