Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dare in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dare in judecata

buna seara,

Am incheiat in septembrie 2007 un antecontact de vanzare-cumparare a unui apartament (constructie noua) cu 3 camere, data de finalizare fiind 25 octombrie 2007. Am platit 30% din valoarea totala a apartamentului.
Vreau sa dau in judecata aceasta firma neserioasa (agentie imobiliara - pt ca numai prin ea se vindeau apartamentele) pt nerespectarea termenelor. In ianuarie am mai facut inca o anexa la acel antecontract cum ca se obliga sa predea apartamentul pana in data de 15 februarie 2008, trecand si aceasta data.

PANA IN ZIUA DE AZI NU AM FACUT INCA ACTELE!!!
DE ACEEA VREAU SA STIU CARE ESTE PROCEDURA PT AI DA IN JUDECATA. S-AU JUCAT DESTUL CU NERVII MEI.

Va multumesc.
Va salut,

Puteti actiona in judecata promitentul-vanzator, eventual si agentia imobiliara (privind daunele), in vederea obtinerii unei hotarri judecatoresti care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare. (asta daca aveti si restul de bani).

O alta posibilitate este desfiintarea antecontractului (promisiunii bilaterale de vanzare-cumparare), cu daune-interese.

Va astept cu detalii.
Am dosarul depus la banca pt un credit ipotecar de restl de 70%.
Problema este ca dptv al bancii se poate face plata oricand, dar nu vor ei ca cica inca nu e terminat apartamentul.
De aceea intreb in aceasta faza se poate da in judecata? (sau facuta o sesizare la OPC)
Dac prin antcontract s-a specificat o data a predarii apartamentului, care nu s-a respectat, cu siguranta putei deschide o actiune civila in daune, sau in executarea antecontractului.

Nu inteleg pe ce se bazeaza dansii...ati avea castig de cauza in situatia prezentata. Chiar daca nu mergeti pana la capat putem pune o interdictie de instrainare la Carte Funciara, sa nu-l mai vanda si in alte parti...
Alexandru Radu Popescu a scris:

Dac prin antcontract s-a specificat o data a predarii apartamentului, care nu s-a respectat, cu siguranta putei deschide o actiune civila in daune, sau in executarea antecontractului.

Nu inteleg pe ce se bazeaza dansii...ati avea castig de cauza in situatia prezentata. Chiar daca nu mergeti pana la capat putem pune o interdictie de instrainare la Carte Funciara, sa nu-l mai vanda si in alte parti...

***************************************************************************************************************
As putea deschide o dare in judecata chiar daca nu am platit toata suma? Pt ca am platit doar 30% din valoare? [nu am platit toata suma tot din cauza lor, pt ca nu e terminat apartamentul]
Precizez ca acela ntecontract nu este incheiat la notar.[este incheiat doar intre noi (eu si sotia - cumaparatorii) si agentia imobiliare care este vanzatorul]

Care sunt procedurile de dare in judecata???
***************************************************************************************************************
mihand, utilizator
Domnule,
Va recomand calduros sa mergeti cu actele pe care le aveti de la ei, in copie, la un avocat, caci aveti toate conditiile sa-i dati in judecata si sa castigati. Macar asa, la o prima vedere.
Dar e important si la ce anume s-au obligat ei, cat de bun e contractul sau cat de mult va avantajeaza, daca trebuie ceruta anularea unor clauze ale acestuia...
De asemenea, in functie de contract si de situatia dv. de fapt, puteti aprecia daunele.
Iar o hotarare care sa tina loc de vanzare-cumparare nu va ajuta daca acel apartament chiar nu e terminat. Insa... ii puteti obliga sa termine de executat apartamentul intr-un termen rezonabil, sub sanctiunea de daune cominatorii pe zi de intarziere... Si-atunci, orice zi de intarziere va va aduce banuti... :D

Dar... ar trebui vazut contractul pentru stabilirea caii cele mai bune de urmat, ca si chitante si orice ati corespondat cu ei: mailuri etc.

In completare, eu as incerca intai o negociere cu ei, poate obtin o reducere de pret, o renegociere de antecontract etc. Trebuie vazut daca e contract de promisiune vanzare bun viitor sau ce e...
Liliana Gradinaru, Avocat