Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnetul de munca in 2011 ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnetul de munca in 2011 ?

Va rog frumos - daca exista vreo legislatie care prevede ca in incepind cu 01.01.2011 nu se mai face evidenta pe carnete de munca
Din Codul muncii:

Art. 296 - (1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.
(2) După data abrogării Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posedă carnet de muncă, de către instanţa judecătorească competentă să soluţioneze conflictele de muncă, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care să rezulte existenţa raporturilor de muncă. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogării Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se vor soluţiona potrivit dispoziţiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care păstrează şi completează carnetele de muncă le vor elibera titularilor în mod eşalonat, până la data de 30 iunie 2011, pe bază de proces-verbal individual de predare-primire.
(4) Inspectoratele teritoriale de muncă ce deţin carnetele de muncă ale salariaţilor le vor elibera până la data prevăzută la alin. (3), în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei şi egalităţii de şanse.
22.08.2009 a scris:

Va rog frumos - daca exista vreo legislatie care prevede ca in incepind cu 01.01.2011 nu se mai face evidenta pe carnete de munca

Din interpretarea textului de lege citat mai sus , reiese ca evidenta vechimii in munca dupa 01.01.2011 nu se mai face prin utilizarea carnetelor de munca.