Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Culpa exclusiva sau culpa comuna?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Culpa exclusiva sau culpa comuna?

Nici nu stiu unde sa ma mai adresez,ca as avea o mie de intrebari pe tema divortului...am intentat divortul in aug 2010,cerand desfacerea casniciei din culpa lui exclusiva.Avem impreuna o fetitza de 1 anisor,el ne-a parasit pe noi intr-o zi de august cu soare,nu are venituri,isi petrece noptile si zilele in baruri cu alcool si femei(am dovezi aici peste 40 de persoane),nu-si cauta copilul,are datorii la anumite persoane,pe care nu le-a achitat nici in ziua de azi,cica bani de cadou de ziua fetei n-a avut,dar de baruri si alcool are,ciudat...nu?am aflat ulterior ca a adus in casa mea(bun dobandit de mine inaintea casniciei) si alte femei(dar din pacate asta nu am cum sa dovedesc),dar ca este un iresponsabil si ca nu s-a ocupat deloc de familia lui,ne-a jignit,etc am peste 40 de martori,din pacate nu pot defila in instantza doar cu 1 sau 2...in fine ideea e ca am cerut culpa exclusiva si el cere culpa comuna,motivand ca mama mea este de vina ca m-a invatat pe mine sa fiu autoritara:)) si ca eu eram gravida in momentul casniciei si ca doream un status social pt copilul care urma sa vina pe lume?pai astea-s motive de culpa comuna?pai cine dracu l-a pus sa ma ia ?daca scria hartia aia un copil de gradinita intelegeam,dar sa debitezi asa ceva impreuna cu un avocat?eu il acuz de adulter,abandon,neglijentza(am dovezi) si el ma acuza defapt ca am o mama si ca am fost gravida ?:))
Nu inteleg unde va este supararea?
Fiecare poate cere ce vrea, important este sa demonstrazi ca ai dreptate.
Inteleg ca procesul este inca pe rol, au fost audiati martorii de care vorbiti?
Asteptati verdictul instantei, si daca nu va convine, mergeti in caile de atac.
Angajati-va si un avocat, sau macar consultati-va cu el.
Nu cred ca este atat de important cand se desface o casatorie daca ea se desface din culpa exclusiva a unuia intre soti ( chiar daca sa spunem ca in fapt exista motive pentru ca aceasta sa fie desfacuta din culpa doar a unuia dintre soti) sau se desface din culpa cumuna sau prin acord.
Cand spun acest lucru am in vedere ca o desfacere a casatoriei poate fi "eleganta" si fara aducerea in fata instantei si a publicului din sala , a unor probe care sa demonstreze cat de infidel, alcoolic, violent etc este celalalt.
Aveti la indemana posibilitatea desfacerii casatoriei din culpa comuna si solicitarea ca instanta sa pronunte o hotarare nemotivata, sens in care instanta nu va mai analiza, motiva povestea ,ce si de ce s-a ajuns la divort.
Zic eu ca atata vreme cat s-a ajuns la un divort, chiar nu mai are mare importanta daca unul dintre soti a fost fara cusur si celalalt a fost infidel etc., important ramane doar faptul ca cei doi nu mai pot continua ce au inceput si fiecare trebuie sa plece pe un alt drum.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Pai mi-am angajat avocat,imediat dupa ce el a parasit domiciliul,si da dosarul este pe rol,acuma urmeaza confruntarea cu martorii,dar cum se poate asa ceva ca el sa vina cu astfel de aberatii gen:am fost ''fortat'' sa ma insor,sau soacra mea e de vina,ca a dat o educatie matriarhala sotiei?normal ca nici eu nu doresc acest tambalau,dar de ce sa zic eu ca e din vina noastra,cand eu nu am avut nicio vina?eu am niste cerinte simple si logice,sa primeasca fata numele meu( ca s-o scutesc pe ea de anumite neplaceri pe viitor),sa-i plateasca pensia alimentara,daca vrea s-o viziteze dar fara drept de ridicare in cele 6 ore pe luna pe care le-a cerut(vorbim aici de 1 copilas de 1 an care nici nu-l cunoaste bine) si sa se desfaca casatoria din culpa vinovatului...atat...am crezut ca totusi in chestii de genul acesta,nu putem asterne pe hartie aberatii de gradinita:sorry:
in afara de baiul sufletesc care este problema dvs? ca inteles ca sunteti in proces de divort.