avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modificarea modului de calcul a indemnizatiei de somaj ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modificarea modului de calcul a indemnizatiei de somaj incepand cu 1 ian. 2011

"Potrivit Mediafax incepand cu 1 ian 2011 Indemnizatia medie de somaj platita de stat anul viitor va avea o valoare cu 10% mai mica fata de acest an, in scadere de la 523 lei la 476 lei, iar indemnizatia de somaj la absolventi va fi inghetata la 300 lei, concomitent cu cresterea numarului de persoane ce vor incasa ajutoare de somaj,

Conform documentului, indemnizatia de somaj medie lunara nu va depasi anul viitor 476 lei, in timp ce indemnizatia de somaj medie lunara pentru absolventi va fi inghetata la 300 lei."

As vrea sa stiu daca aceste prevederi vor fi aplicate si pentru cei aflati deja in plata sau doar pentru cei care vor intra in somaj de la 1 ian 2011.

Va multumesc!

Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 12:16, 13 Decembrie 2010
1603 a scris:

"Potrivit Mediafax incepand cu 1 ian 2011 Indemnizatia medie de somaj platita de stat anul viitor va avea o valoare cu 10% mai mica fata de acest an, in scadere de la 523 lei la 476 lei, iar indemnizatia de somaj la absolventi va fi inghetata la 300 lei, concomitent cu cresterea numarului de persoane ce vor incasa ajutoare de somaj,

Conform documentului, indemnizatia de somaj medie lunara nu va depasi anul viitor 476 lei, in timp ce indemnizatia de somaj medie lunara pentru absolventi va fi inghetata la 300 lei."

As vrea sa stiu daca aceste prevederi vor fi aplicate si pentru cei aflati deja in plata sau doar pentru cei care vor intra in somaj de la 1 ian 2011.

Va multumesc!




Conform OUG 108 /2010 noile reglementari de aplica viitorilor someri, cei aflati in plata nu sunt afectati!

Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept.
Ultima modificare: Luni, 13 Decembrie 2010
leuca_luminita, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de somaj pentru absolventi catalinaparvu catalinaparvu spuneti ca indemnizatia de somaj pentru absolventi va fi inghetata la 300 , dar nu s a taiat 15%?, e 255 de ceva timp, lamuriti-ma si pe mine va rog. multumesc (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei de somaj kallima kallima Buna ziua, Am sa incep prin a va explica situatia-am absolvit facultatea in septembrie 2010, am depus actele necesare pentru somaj in octombrie 2010, iar de ... (vezi toată discuția)
Noua indemnizatie de somaj druje druje Sarbatori fericite la toata lumea!!!Am si eu o intrebare daca se poate.Noua indemnizatie de somaj se aplica si la cei aflati in somaj sau numai la viitorii ... (vezi toată discuția)