Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

sunt nascut in anul 1961, lucrez din 1980. din 1980 si pana in 2007 am lucrat in grupa 1 de munca din care 1 an si 6 luni stagiul militar. am in total 30 de ani de servici din care 26 si 11 zile grupa 1 de munca. la ce varsta pot beneficia de pensie la limita de varsta? multumesc mult.
Grupa I-a a fost valabila pana in 31/03/2001.Incepand cu 01/04/2001 au aparut conditii speciale si conditii deosebite.Asadar precizati luna nasterii si in ce conditii ati lucrat dupa 01/04/2001.O seara buna.

Acum observ ca aveti numai 19 ani in grupa I-a de munca.Asta inseamna ca reducerea pentru grupa I-a va fi de 4 ani + 3 pentru conditii speciale=7 ani reducere.65-7=58 ani varsta pentru limita de varsta.
Carp Mircea, utilizator
sunt nascut in 18 septembrie 1961....angajat in data de 5 martie 1980..in perioada 1/04/2001 pana in 01/02/2008 conditii speciale
Daca ati lucrat 21 de ani in grupa I-a de munca,potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice veti beneficia de o reducere a varstei cu 4 ani si 6 luni,la care se mai adauga o reducere de 3 ani,pentru 6 ani si 10 luni in conditii speciale. Reducerea totala va fi de 7 ani si 6 luni din 65.Deci limita de varsta la 57 ani si 6 luni.O seara buna.
eu credeam ca perioadele lucrate in grupa I de munca de pana in 2001, la fel ca si in cond speciale dupa 2001 te face sa beneficiezi de o reducere cu cate 6 luni pentru fiecare an lucrat in astfel de cazuri.

dumneavoastra domnule carp aratati mai sus

"...Daca ati lucrat 21 de ani in grupa I-a de munca,potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice veti beneficia de o reducere a varstei cu 4 ani si 6 luni...."

deci nu ar fi trebuit sa fie o reducere de 10 ani si 6 luni....adica 6 luni pentru fiecare an de grupa I?

sa inteleg ca nu doar denumirea tehnica s a schimbat in 2001, ci si efectele?
eu credeam ca denumirea e numai schimbata insa efectele sunt aceleasi.......beneficiezi de o reducere a varstei de pensionare cu cate 6 luni pt fiecare an lucrat in aceste 2 situatii.

dupa cum credeam ca efectele perioadelor lucrate in conditii de grupa a II-a sau conditii deosebite dupa 2001, sunt aceleasi....adica o reducere de cate 3 luni pentru fiecare an lucrat in asemenea situatii (regula fiind aplicabila de la 6 ani in sus)

v as fi recunoascator, chiar daca pentru dvs pare o speta simpla, sa ma lamuriti asupra acestor modificari de termeni si mai ales in legatura cu efectele lor, deoarece eu pana in 2001 am lucrat in cond de grupa I, iar din 2001 termenul s-a schimbat in conditii speciale, fara a schimba locul de munca
Reducerea varstelor standard de pensionare se face conform legii pensiilor.,asa cum s-a aratat mai sus.
Doar la calculul vechimii se ia in considerare perioada de 3,respectiv 6 luni,iar vechimea recunoscuta pana la intrarea in vigoare a legii 19/2000 constituie stagiu de cotizare.