Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare

In ce conditii se poate obtine?
Eu nu am avut niciodata un astfel de dosar, doar mi-a cerut cineva parerea in legatura cu nerespectarea obligatiei promitentului vanzator asumata prin antecontract de a transmite proprietatea asupra unui bun imobil.
Eu consider ca promitentul cumparator ar putea cere doar restituirea avansului si daune-interese de la promitentul vanzator, pentru nerespectarea obligatiei si ca nu este admisibila o actiune pentru constatarea vanzarii, ca nu poate fi obligat promitentul vanzator sa instraineze bunul, ci doar sa repare prejudiciul cauzat prin nerespectarea obligatiei asumate prin antecontract.
Ce parere aveti? V-ati confruntat cu astfel de situatii?
Lorena Chirila, Avocat
1.eu am obtinut in 2004 o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare , obiectul fiind actiune in constatare , hotararea nu s-a apelat si am inscris-o la Birolul de Carte Funciara , cum era atunci de pe langa Judecatorie.
2. societatea A care detinea o suprafata de teren in administrare directa cheama in judecata pentru actiune in constatare Municipiul prin Primar (vecin ) si proprietarul terenului .Inainte de introducerea actiunii societatea care administra terenul si proprietarul terenului incheie o tranzactie ,care reprezinta vointa partilor , prin care societarea despagubeste proprietarul , si aceasta despagubire este considerata pretul vanzarii.
3.Instanta a admis cererea mea , a constatat ca reclamanta este proprietara terenului in suprafata de.....si se mentioneaza ca prezenta tine loc de act de vanzare --cumparare.
4.In cazul tau si eu as proceda la fel , momentan nu vad alta solutie.
In cazul in care s-a achitat doar avansul, nu exista prea multe sanse de a se obtine in instanta o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare incheiat in forma autentica.
dar exista cazuri in care partile sunt de acord, au incheiat anterior un contract de vanzare-cumparare sub semnatura privata ( cu martori), s-a achitat integral pretul, cumparatorul a intrat in posesia imobilelor, nu exista dispute referitoare la contract, insa din varii motive nu s-a autentificat acel acord. in acest caz se promoveaza o actiune in perfectarea vanzarii-cumpararii si se obtine hotararea dorita. Actiunea se timbreaza la valoarea contractului, intrucat este o actiune in realizarea dreptului. Acest tip de actiune se practica frecvent in cazul in care se cumpara casa si teren, si in drept se motiveaza pe dispozitiile .art.5 alin.2 Titlul X din L.247/2005 si 948,969,970, 1073, 1077, 1294-1295 cod civil.
2206 a scris:

1.eu am obtinut in 2004 o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare , obiectul fiind actiune in constatare , hotararea nu s-a apelat si am inscris-o la Birolul de Carte Funciara , cum era atunci de pe langa Judecatorie.
2. societatea A care detinea o suprafata de teren in administrare directa cheama in judecata pentru actiune in constatare Municipiul prin Primar (vecin ) si proprietarul terenului .Inainte de introducerea actiunii societatea care administra terenul si proprietarul terenului incheie o tranzactie ,care reprezinta vointa partilor , prin care societarea despagubeste proprietarul , si aceasta despagubire este considerata pretul vanzarii.
3.Instanta a admis cererea mea , a constatat ca reclamanta este proprietara terenului in suprafata de.....si se mentioneaza ca prezenta tine loc de act de vanzare --cumparare.
4.In cazul tau si eu as proceda la fel , momentan nu vad alta solutie.

Da, dar in cazul meu s-a achitat doar un avans, in temeiul unui antecontract, iar promitentul vanzator refuza sa primeasca diferenta de pret si sa semneze contractul de vanzare-cumparare pt. ca... s-a razgandit. Nu mai vrea sa vanda.
si daca i s-ar consemna pe numele vanzatorului , la cec ,intreaga suma de bani ?
ar fi ok
si se va pronunta apoi H J care sa tina loc de act de vanzare cumparare
abby a scris:

si daca i s-ar consemna pe numele vanzatorului , la cec ,intreaga suma de bani ?
ar fi ok
si se va pronunta apoi H J care sa tina loc de act de vanzare cumparare

La varianta asta m-am gandit si eu. Astfel obligatia contractuala a cumparatorului ar fi indeplinita si se va cere indeplinirea obligatiei vanzatorului.

Daca nu ar putea fi obligat promitentul vanzator sa perfecteze actul de vanzare cumparare, atunci eu nu vad rostul antecontractului.