Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Coeficienti de ierarhizare in 2011, salariul minim 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Coeficienti de ierarhizare in 2011, salariul minim 2011

As dori sa va intreb daca incepand cu ian 2011 se pastreaza coeficientii minimi de ierarhizare si daca se modifica, care sunt acestia?
De asemenea care va fi salariul minim pe economie din 2011.
Trebuie sa angajez pe cineva cu data din ian.2011 si vreau sa stiu ca nu gresesc cand stabilim datele contractuale.
Va multumesc.
salariul minim brut garantat pe tara in anul 2011 va fi de 670 lei, pentru un program complet de lucuru de 170 h in medie/luna.
daca sunteti angajator privat, poate ca acceptati negocierea elementelor importante ale contractului.
coeficientii de ierarhizare sunt cuprinsi in intervalul 1,00 pentru functia cu cea mai mica responsabilitate si 15,00 pentru functia cu cea mai mare responsabilitate.
Puteti sa-mi speuneti ce coeficient de salarizare voi avea din ian 2011 avand in vedere ca am 8 ani vechime, lucrez in administratie publica locala, municipiu resedinta de judet.
yulytgv a scris:

....
coeficientii de ierarhizare sunt cuprinsi in intervalul 1,00 pentru functia cu cea mai mica responsabilitate si 15,00 pentru functia cu cea mai mare responsabilitate.

Este valabil numai pentru sectorul bugetar , nu si pentru cel privat.
Multumesc,dar va dau date concrete: angajez un absolvent cu studii superioare pe un post ce necesita studii superioare si de aceea voiam sa stiu care este salariul minim si coeficientul de ierarhizare, de anul viitor.
Stiu ca acum este 2, dar am auzit ca din 2011 s-ar modifica si m-ar fi interesat si pe mine daca a iesit forma finala a CCM, de unde pot sa sa ma interesez.
mela2008 a scris:

Puteti sa-mi speuneti ce coeficient de salarizare voi avea din ian 2011 avand in vedere ca am 8 ani vechime, lucrez in administratie publica locala, municipiu resedinta de judet.

Nu putem sa va spunem, intrucat nici la anul #-o nu se vor aplica coeficientii din legea unica de salarizare...