Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu minim , studii superioare !
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu minim , studii superioare !

Care este salariul minim in mediu privat la studii superioare ! Va Multumesc anticipat
Conform dispozitiilor art. 40 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011 – 2014:

Salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700 lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe luna.

Strict pentru anul 2011, se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:

a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii
superioare – 1,72.(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.(4) Salarizarea personalului încadrat conform alin. (1), se va stabili ţinând cont şi de standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.(5) Art.40 din CCMUN 2011-2014 va face obiectul negocierii anuale, conform legii.
1204 lei