avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii majorare salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

majorare salar

Sunt angajati cu studii superioare in cadrul unei asociatii(pana la 12.2010, aveau 1200 incadrarea).
Incepand cu data de 01.01.2011 nu stiu cat sa le majorez salariul.Mentionez ca nu exista contract colectiv de munca.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 21:44, 4 Februarie 2011
Buna ziua
CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL
PE ANII 2011-2014

Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Deci noul salariu ar trebui sa fie 1204 in loc de 1200, insa contrctul colectiv nu s-a inregistrat la directia muncii.
deci, aplic majorarea la 1204 lei sau nu?
NU. Contractul colectiv nu a fost inca publicat. Sau stie Lucian altceva?
Se aplica HG 1193 care zice 670 salar minim. Se pastreaza coeficientii din vechiul CCM adica 2 la functii care necesita studii superioare - deci 1340 lei. Azi...poate maine va fi altul.B-)
lucian__ a scris:

Buna ziua
CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL
PE ANII 2011-2014

Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Deci noul salariu ar trebui sa fie 1204 in loc de 1200, insa contrctul colectiv nu s-a inregistrat la directia muncii.



A fost inregistrat la MMPS si nu am aflat noi?
leuca_luminita a scris:



A fost inregistrat la MMPS si nu am aflat noi?



Raspunsul a fost dat cand inca mai speram la inregistrarea lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar minim pe economie saftmiki saftmiki va rog sa ma lamuriti si pe mine.trebuie sa fac modifcarile de salarii si nu stiu daca modific la 670 sau la 700?mentionez ca noi inca nu avem contractul ... (vezi toată discuția)
Salariu minim garantat pentru persoane cu studii superioare AncaDDD AncaDDD Buna ziua, Sunt foarte nelamurita intr-o problema si poate ma ajuta cineva. Sunt angajata pe un slariu net de 973 ron. Stiu clar ca salariul minim net ... (vezi toată discuția)
Salariu minim , studii superioare ! andronicus andronicus Care este salariul minim in mediu privat la studii superioare ! Va Multumesc anticipat (vezi toată discuția)