Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii majorare salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

majorare salar

Sunt angajati cu studii superioare in cadrul unei asociatii(pana la 12.2010, aveau 1200 incadrarea).
Incepand cu data de 01.01.2011 nu stiu cat sa le majorez salariul.Mentionez ca nu exista contract colectiv de munca.
Multumesc.
Buna ziua
CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL
PE ANII 2011-2014

Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Deci noul salariu ar trebui sa fie 1204 in loc de 1200, insa contrctul colectiv nu s-a inregistrat la directia muncii.
deci, aplic majorarea la 1204 lei sau nu?
NU. Contractul colectiv nu a fost inca publicat. Sau stie Lucian altceva?
Se aplica HG 1193 care zice 670 salar minim. Se pastreaza coeficientii din vechiul CCM adica 2 la functii care necesita studii superioare - deci 1340 lei. Azi...poate maine va fi altul.B-)
lucian__ a scris:

Buna ziua
CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL
PE ANII 2011-2014

Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Deci noul salariu ar trebui sa fie 1204 in loc de 1200, insa contrctul colectiv nu s-a inregistrat la directia muncii.

A fost inregistrat la MMPS si nu am aflat noi?
leuca_luminita a scris:

A fost inregistrat la MMPS si nu am aflat noi?

Raspunsul a fost dat cand inca mai speram la inregistrarea lui.