Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim garantat pentru persoane cu studii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim garantat pentru persoane cu studii superioare

Buna ziua,
Sunt foarte nelamurita intr-o problema si poate ma ajuta cineva.

Sunt angajata pe un slariu net de 973 ron. Stiu clar ca salariul minim net pentru studii superioare este de 1200 ron. Am o diploma de economist licentiat si mai nou voi duce o diploma de master in management organizational si resurse umane.

Lamuriti-ma va rog care este salariul pe care legal ar trebui sa-l am?

Multumesc
Buna ziua,
salariul minim pt studii superioare( la zi) la program de 8 ore este de 1340 lei.
Mihail-Mihai a scris:

Buna ziua,
salariul minim pt studii superioare( la zi) la program de 8 ore este de 1340 lei.

In ce baza ? ... avand in vedere ca Ministerul Muncii sustine ca CCMN nu mai este valabil.

Nu exista salariu minim net pentru studii superioare ....ceea ce era prevazut pana la 31.12.2010 (1200 lei) era salariul minim brut pentru o persoana care ocupa un post ce necesita studii superioare.
salariul minim este pentru un muncitor necalificat de 670 lei iar pentru cei cu studii superioare se aplica coeficientul de 1.72 adica 1153 lei cel de 2 va fi in 2012

- Salariul minim brut, conform GH 1193/24.11.2010 este de 670 lei
- Salariul de baza minim brut si coeficienti de ierarhizare in 2011 conform Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011 – 2014
Conform dispozitiilor art. 40 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011 – 2014:
Salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700 lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe luna.
Strict pentru anul 2011, se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1 = 700 lei;
2. calificaţi – 1,1 = 770 lei.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1 = 770 lei;
2. postliceală – 1,15 = 805 lei;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3 = 910 lei;
2. studii superioare de scurta durata – 1,3 = 910 lei.
d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare – 1,72 = 1204 lei.
Coeficientii de ierarhizare se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
Salarizarea personalului se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective

deci sa inteleg ca minimul e 670 dar se aplica coeficienti, sau este 700 ITM spune 670 lei ....:))
doradragan, utilizator
doradragan a scris:

salariul minim este pentru un muncitor necalificat de 670 lei iar pentru cei cu studii superioare se aplica coeficientul de 1.72 adica 1153 lei cel de 2 va fi in 2012

Unde sunt prevazuti acesti coeficienti ? ....:-/