Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim in 2011 in mediu privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim in 2011 in mediu privat

Care este salariul minim in 2011 in mediul privat? care sunt indicii de ierarhizare in 2011?
Contractul colectiv la nivel national este in vigoare?
Ce stim sigur:
M. Of. Partea I nr. 824 din 9 decembrie 2010
Hotarare nr. 1193 din 24 noiembrie 2010 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata
Incepand cu data de 1 Ianuarie 2011, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este de 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3.94 lei / ora.
Sa nu aveti salarii sub acesta suma.
Popa Adrian, Contabil
Salariul minim în mediul privat, în 2011, va fi 700 de lei, potrivit Contractului colectiv de muncă la nivel naţional 2011-2014, iar coeficientii de ierarhizare sunt urmatorii:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1 = 700 lei;
2. calificaţi – 1,1 = 770 lei.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1 = 770 lei;
2. postliceală – 1,15 = 805 lei;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3 = 910 lei;
2. studii superioare de scurta durata – 1,3 = 910 lei.
d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare – 1,72 = 1204 lei.
Coeficientii de ierarhizare se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
Chiar daca nu este inca adoptat CCMN eu am aplicat noile prevederi.
elyababau, utilizator
NU exista nicio baza legala pentru a fi folositi acesti coeficienti de ierarhizare ...