avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar minim pe economie

va rog sa ma lamuriti si pe mine.trebuie sa fac modifcarile de salarii si nu stiu daca modific la 670 sau la 700?mentionez ca noi inca nu avem contractul colectiv de munca la nivel national inregistrat.Pentru cei cu studii superioare fac salariul de 1340?
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 11:20, 5 Ianuarie 2011
Bunuiesc ca sunteti privat.
CCM 2011 -2014

Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.

Dar parearea mea este sa mai asteptati putin sa fie inregistrat CCM-ul.
si pana se inregistreaza CCM-ul nu ar trebui sa maresc salariile la 670?
Da de ce va grabiti asa? Virati deja salariile pe Ianuarie?
Nu mai trebuie sa duceti la itm mudificarile de salariu. Asa ca mai bine asteptati putin sa se calarifice treburile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare salar teo.madalina teo.madalina Sunt angajati cu studii superioare in cadrul unei asociatii(pana la 12.2010, aveau 1200 incadrarea). Incepand cu data de 01.01.2011 nu stiu cat sa le majorez ... (vezi toată discuția)
Salarizare persoanal cu studii superioare NANU Gabriel NANU Gabriel As dori sa stiu care este salariul minim al un economist (studii superioare) incadrat la o banca cooperatista de credit , s-au daca exista o lege care ... (vezi toată discuția)
Salarii / ianuarie 2011 florentina_2010 florentina_2010 Poate ma ajuta cineva in privinta stabilirii salariilor pe luna ianuarie 2011.Se apropie data cand trebuie sa platim salariile pe ianuarie, insa nu stim ce ... (vezi toată discuția)