Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Buna ziua!

Azi dimineatza am avut o discutie in contradictoriu cu sefa serv. resurse umane in legatura cu perioada de preaviz.pentru muncitori calificati.#-o

Este de 15 zile sau de 20 de zile?:-/

Si care este act normativul in care gasesc dispozitia?

Conform C. muncii preavizul este de 15 zile lucratoare cand il acorda angajatorul si 15 zile calendaristice cand il acorda salariatul.
Dar poate fi si mai mare daca asa sa stabilit prin CCM
CCM prevede 15 zile.....

crisandra a scris:

Si care este act normativul in care gasesc dispozitia?

Legea 53/2003 actualizata pana la 28 iulie 2007....cred ca nu a aparut nici o republicare sau actualizare de atunci
depinde de functia de executie sau de conducere
pt concediere sunt 20 de zile lucratoare - art.74 alin.2 din CCMN pe anii 2007/2010
Cornel Vasile, Consilier juridic