avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Buna ziua!

Azi dimineatza am avut o discutie in contradictoriu cu sefa serv. resurse umane in legatura cu perioada de preaviz.pentru muncitori calificati.#-o

Este de 15 zile sau de 20 de zile?:-/

Si care este act normativul in care gasesc dispozitia?

Cel mai recent răspuns: crisandra , utilizator 13:56, 17 Martie 2008
Conform C. muncii preavizul este de 15 zile lucratoare cand il acorda angajatorul si 15 zile calendaristice cand il acorda salariatul.
Dar poate fi si mai mare daca asa sa stabilit prin CCM
CCM prevede 15 zile.....

crisandra a scris:

Si care este act normativul in care gasesc dispozitia?


Legea 53/2003 actualizata pana la 28 iulie 2007....cred ca nu a aparut nici o republicare sau actualizare de atunci
depinde de functia de executie sau de conducere
pt concediere sunt 20 de zile lucratoare - art.74 alin.2 din CCMN pe anii 2007/2010
Ultima modificare: Luni, 17 Martie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Perioada preaviz mitrache_v mitrache_v Buna ziua! Imi puteti da si mie reglementarea legala prin care perioada de preaviz in cazul concedierii individuale este de 20 de zile calendaristice? Va ... (vezi toată discuția)
Concediere stelamudura stelamudura Lucrez la Casa de Cultura Oradea unde sunt 16 angajati (personalitate juridica). De curand, 10 dintre acestia au primit preaviz (de 15 zile lucratoare) pentru ... (vezi toată discuția)
Bonuri de masa in timpul preavizului adamantium adamantium Luni mi depun demisia de la locul actual de munca, unde beneficiez de catering in valoare de 20 lei/zi. (Nu ni s-au dat bonuri de masa, dar putem comanda ... (vezi toată discuția)