Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA depasire plafon TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

depasire plafon TVA

in calculul plafonului pentru care trebuie sa se inregistreze o intreprindere mica in scopuri de TVA intra si o livrare a unui bun de capital (respectiv o cladire)?
Da, se ia in calcul rulajul care nu trebuie sa depaseasca 30.000 euro.
35.000 euro
istudor adriana a scris:

in calculul plafonului pentru care trebuie sa se inregistreze o intreprindere mica in scopuri de TVA intra si o livrare a unui bun de capital (respectiv o cladire)?

Adriana tu intrebi tu raspunzi???????????????

Art. 152. - (1) Persoana impozabila stabilita in Romania, a carei cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 35.000 euro, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la urmatoarea mie poate solicita scutirea de taxa, numita in continuare regim special de scutire, pentru operatiunile prevazute la art. 126 alin. (1), cu exceptia livrarilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
ContSters42967, utilizator