Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune actiuni

am facut o cesiune de parti sociale la societatea mea ,cit timp dureaza documenetele la Registrul comertului (dupa noile reglementari) ?multumesc
Pentru cesiune sunt necesare urmatoarele documente:
- hotararea asociatului unic sau al asociatilor privind modificarile aduse
- act aditional
- act constitutiv actualizat
- contor de cuvinte pentru Hotarare
- declaratie pe propria raspundere pentru noul asociat si/sau administrator din care sa reiasa faptul ca indeplineste conditiile legale pentru a fi administrator intro societate
- specimen de semnatura pentru noul administrator
- cerere de mentiuni (formular tip ONRC)
- taxe de registru
In cazul cesiunii in prima faza se depune hotararea si un contor de cuvinte pentru hotarare la Registrul Comertului pentru publicare in Monitorul Oficial. Dupa trecerea a 30 de zile de la data publicarii se vor depune celelate documente la Registrul Comertului urmand ca dosarul sa fie solutionat in termen de trei zile.

Nagy Noemi

sa faceti o verificare a cazierului fiscal inainte de cesiune la FINANTE a noiilor asociati mai ales administrator sa nu aveti SURPRIZE neplacute.SANATATE!
Maria Iorgus a scris:

am facut o cesiune de parti sociale la societatea mea ,cit timp dureaza documenetele la Registrul comertului (dupa noile reglementari) ?multumesc

Pai cand ati depus actele ati primit un bon in care e trecuta data eliberarii, in principiu 5 zile lucratoare, daca dosarul e "beton" iar asociatul intrat nu are "bube". Eu am depus dosarul marti si il ridic luni.
leuca_luminita, utilizator