avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare..Cum trebuie sa procedez ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare..Cum trebuie sa procedez ?

Subiect: Contracat Vanzare-Cumparare
In 2009 luna mai,am vandut un autoturism,s-a achitat avansul si in 11.06.2009 s-a incheiat un contract de vanzare-cumparare intre parti fara sa fie autentificat la notar.Cumparatorul nu semnaeaza contractul pe motiv ca il va studia si cu o alta persoana calificata sa vada daca nu sunt nereguli,lucru pe care nu la mai facut nici pana in ziua de azi.Bun, fiind platit avansul in contract era prevazut restul ratelor sa le plateasca lunar pentru restul sumei convenite la vanzare ,pana in data de 10 a luni si in caz ca nu achita rata la timp, sau refuza sa plateasca restul sumei, sa restituie autoturismul in buna stare de functionare,rulare si cu accesoriile aferente.Un alt punct prevazut era ca Vanzatorul ramane Proprieter al autoturismului pana la achitarea integrala a sumei si cumparatorul se obliga sa achite obligatiile fata de stat(impozit).In anul 2010 a adunat amenzi in suma de 1800 Ron pe care am fost executat de catre primarie prin executare silita la plata acestora si el nu a mai a achitat ratele convenite prin contract de 4 luni,m-am deplasat in locul unde stiam ca este parcata masina si cu al 2-lea rand de chei am luat masina si am adus-o la domiciliu,asta s-a intamplat in 11.12.2010.Mentionez ca eu de buna credinta i-am dat toate actele masini in original acestea fiind in posesia lui.Dupa ce am luat masina ,cumparatorul mi-a facut recalamatie la furturi auto si cei de la furturi auto in lipsa mea de la domiciliu au luat masina si au dus-o la politia municipiului si acum ma trezesc ca sunt acuzat de furt si de intocmirea unui dosar penal.Inca mai trebuie spus ca eu am inaintat la insatanta reziliarea contractului si recuperarea pagubelor.Intreb cu ce drept cei de la furturi auto au ridicat masina in lipsa Proprietrului de drept si pe ce baza,precum si alte detalii.Ce am mai omis sa aduc la cunostinta a fost ca am mai avut un procesc cu el in care am cerut sechestru judiciar tocmai pentru fapt ca a inceput sa fiu obligat sa platesc amenzile lui deoarece eu apaream ca sunt proprietar.Eu ma pierdut acest procesc si pentru ca el a spus ca respecta date le contractuale nu este un motiv de sechestru siin urma unei discutii amiabile am convenit intre noi ca va achita integral restul banilor nu am mai facut recusr la o instanta superioara........lucru pe care acum il regret.Cine poate sa ma lamureasca astept raspuns pe mail la mcg_mnd@yahoo.comMultumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Anulare contract vamzare-cumparare mcg_mnd mcg_mnd Subiect: Contracat Vanzare-Cumparare In 2009 luna mai,am vandut un autoturism,s-a achitat avansul si in 11.06.2009 s-a incheiat un contract de ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare mcg_mnd mcg_mnd Subiect: Contracat Vanzare-Cumparare In 2009 luna mai,am vandut un autoturism,s-a achitat avansul si in 11.06.2009 s-a incheiat un contract de ... (vezi toată discuția)
Vanzare masina cu numai o parte din bani si restul la 1 saptamana. johnythelove johnythelove Buna ziua tuturor! Am o masina adusa din UK si vreau sa o vand. Am gasit un cumparator foarte disperat dupa masina probabil si din cauza pretului foarte mic ( ... (vezi toată discuția)