Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare masina cu numai o parte din bani si restul la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare masina cu numai o parte din bani si restul la 1 saptamana.

Buna ziua tuturor!
Am o masina adusa din UK si vreau sa o vand. Am gasit un cumparator foarte disperat dupa masina probabil si din cauza pretului foarte mic ( mentionez ca am nevoie de bani), dar aceasta persoana nu are toti banii acum, vrea sa imi dea 200E acum si restul de 500E peste exact o saptamana.
Va rog sa ma invatati daca este bine sa o dau asa si sa merg la un notar sa fac un act cu clauze.
Daca acesta nu imi da banii peste o saptamana, mai pot recupera masina? ( daca in acest timp el vinde/ loveste autovehiculul)?

Va rog sa imi spuneti ce este mai bine de facut.Multumesc!
Pentru siguranta dvs incheiati antecontract de vanzare cumparare prin notar la momentul acordarii avansului,urmand sa incheiati contract de vanzare cumparare la achitarea integrala a sumei convenite
Va multumesc!