avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt Supermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt Supermarket

Buna ziua am primit acasa o amenda administrativa de 500 RON +50 ROn cheltuieli de judecata pentru un furt din mall. Scrie cercetat pentru savarsirea infractiunii prev si ped de art 208 alin 1 209 al .1 lit.a , e Cp.
Scrie : Dispun scoaterea de sub urmarire penala si aplicarea unei amenzi administrative de 500 RON care va fi excecutata conform art 441 -1 C.p.p.

Si vreau sa stiu cat timp am la dispozitie pentru platirea acestei amenzi ?
Si am inteles ca ea nu apare in cazier asa e ?
Apare la impozit aceasta amenda ?

Multumesc astept un raspuns ca sunt ingrijorat.
Ultima modificare: Luni, 20 Decembrie 2010
ilarion184, utilizator
aveti tim destul,dar platiti-o.
nu apare in cazier.
se vade la autoritatea fiscala
Este bine sa o platiti cat mai repede pentru a nu se trece la executarea silitat.
Deasemeni in momentul in care veti avea nevoie de un serviciu de la Sectia Financiara,acesta va fi conditionat de plata debitului
Nu apare in cazierul judiciar , in schimb va fi trecuta in fisa operativa . la care dvs nu aveti acces .
In rest , achiesez opiniei dlui r.gabi .
Hotararea judecatoreasca are a ramas definitiva ori a devenit irevocabila este titlu executoriu prin investire.
Cu fiecare zi de intarziere a platii amenzii riscati sa platiti mai mult.
Ultima modificare: Luni, 20 Decembrie 2010
Viviana Serni, Avocat
vreau sa stiu exact cat timp am la dispozitie pentru platirea acestei amenzi ?
o pot platii in 2-3 luni sau maxim e 30 zile ? vreau un raspun sigur ca nu vreau sa ajung la executare sau alte tampenii. multumesc

Alte discuții în legătură

Sanctiune cu caracter administrativ Andrei9208 Andrei9208 Buna ziua, Anul trecut am avut o problema cu politia, iar de vreo saptamana mi-a venit o amenda acasa. In amenda scrie ca fapta in continutul ei concrect ... (vezi toată discuția)
Amenda judiciara platita - pot fi asociat unic intr-un srl? va rog urgent un raspuns myrali myrali Amenda judiciara- pentru furt din supermarket - ajutati-ma cu un raspuns buna ziua. puteti sa-mi spuneti daca amenda juridiara pe care am platit-o la ... (vezi toată discuția)
Amenda administrativa ! stefanu stefanu Am primit o amenda administrativa de 100 ron si 30 de ron cheltuieli de judecata . Daca nu o sa platesc in 15 de zile ce o sa se intample ? (vezi toată discuția)