Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt Supermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt Supermarket

Buna ziua am primit acasa o amenda administrativa de 500 RON +50 ROn cheltuieli de judecata pentru un furt din mall. Scrie cercetat pentru savarsirea infractiunii prev si ped de art 208 alin 1 209 al .1 lit.a , e Cp.
Scrie : Dispun scoaterea de sub urmarire penala si aplicarea unei amenzi administrative de 500 RON care va fi excecutata conform art 441 -1 C.p.p.

Si vreau sa stiu cat timp am la dispozitie pentru platirea acestei amenzi ?
Si am inteles ca ea nu apare in cazier asa e ?
Apare la impozit aceasta amenda ?

Multumesc astept un raspuns ca sunt ingrijorat.
ilarion184, utilizator
aveti tim destul,dar platiti-o.
nu apare in cazier.
se vade la autoritatea fiscala
Este bine sa o platiti cat mai repede pentru a nu se trece la executarea silitat.
Deasemeni in momentul in care veti avea nevoie de un serviciu de la Sectia Financiara,acesta va fi conditionat de plata debitului
Nu apare in cazierul judiciar , in schimb va fi trecuta in fisa operativa . la care dvs nu aveti acces .
In rest , achiesez opiniei dlui r.gabi .
Hotararea judecatoreasca are a ramas definitiva ori a devenit irevocabila este titlu executoriu prin investire.
Cu fiecare zi de intarziere a platii amenzii riscati sa platiti mai mult.
Viviana Serni, Avocat
vreau sa stiu exact cat timp am la dispozitie pentru platirea acestei amenzi ?
o pot platii in 2-3 luni sau maxim e 30 zile ? vreau un raspun sigur ca nu vreau sa ajung la executare sau alte tampenii. multumesc