Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... AMENDA JUDICIARA PLATITA - POT FI ASOCIAT UNIC INTR-UN ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

AMENDA JUDICIARA PLATITA - POT FI ASOCIAT UNIC INTR-UN SRL? VA ROG URGENT UN RASPUNS

Amenda judiciara- pentru furt din supermarket - ajutati-ma cu un raspuns
buna ziua. puteti sa-mi spuneti daca amenda juridiara pe care am platit-o la administratie apare in cazierul judiciar. Acum 4-5 ani am facut o mare prostie intr-un market. agentii de paza au chemat politia, apoi am mers la politie am dat o declaratie prin care am recunoscut fapta iar dupa ceva timp am primit acasa hotararea de la tribunal ca trebuie sa achit o amenda judiciara in valoare de 500 lei. La momentul acela toate bunurile pe care le sustrasem le-am si achitat, avand copia bonului de la casa. Imi puteti spune daca amenda judiciara este aceeasi cu cea administrativa? imi este neclar acest lucru. Ma mai puteti ajuta sa-mi spuneti daca va aparea aceasta fapta in cazierul judiciar sau fiscal daca va fi nevoie? Astept cu interes raspunsul dumneavoastra. As vrea sa-mi infiintez o societat cu raspundere limitata in care sa fiu asociat unic si vreau sa stiu daca pot face acest lucru sau sa ma ajutati cu un sfat cum as putea proceda sa pot fi asociat unic. Va multumesc frumos.
Amenda administrativa nu apare in cazier.
Amenda penala da. Dar, in termen de 3 ani de la achitare se reabiliteaza de drept. Trebuie sa solicitati instantei reabilitarea si pe baza hotararii jud. def. stergerea din cazier.
Apoi, puteti fi ce doriti.
Va multumesc frumos pentru promtitudine. Deci amenda juduciara este acelasi lucru cu amenda administrativa? Reabilitarea nu se face de drept dupa aceasta perioada? trebuie sa merg eu sa solicit?
Mai ajutati-ma cu un raspuns. Pana depun pentru reabilitare credeti ca pot avea o problema la infiintarea societatii, adica pot merge sa depun actele la registru? fara sa am o problema din aceasta cauza? Va rog mult sa ma ajutati. Imi va aparea ceva pe cazierul fiscal? Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra. Multumesc frumos.
In hotararea primita scria "neanceperea urmariri penale"
Pe cazierul fiscal nu va aparea.

Dar stati putin, daca ati primit neinceperea urmaririi penale, inseamna ca ati primit hartia de la parchet/procuror, nu de la tribunal, si atunci amenda e administrativa, si nu apare in cazier si nu e cazul de reabilitare.
Sigur ati primit-o de la tribunal? nu judecatorie?
Nu mai aveti hartia respectiva?

Pt orice eventualitate, daca nu mai aveti hartia, si nici nu va amintiti exact, puteti merge la serviciul caziere judiciare si solicita un cazier ( motivati pe cerere " pt. angajare", ca nu va intreaba nimeni nimic) si vedeti daca figurati cu amenda. Va costa 10 lei la urgenta si nu riscati nimic, vi-l dau pe loc si apoi mai discutam.
va multumesc. sincer nu mai siu trebuie sa ma uit acasa daca mai am hartia care sigur cred c-o am , chiar si dovada platii amenzii, dar spuneti-mi va rog pot incepe infiintarea societatii fara sa am probleme la registru sau daca va aparea ceva in cazierul fiscal. Din cate stiu cazierul fiscal trebuie nu? Va rog mult sa ma ajutati si cu acest raspuns. Dar amenda administrativa este acelasi lucru cu cea judiciara cum am primit eu?