Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA srl nou neplatitor de tva a achizitionat din spania ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

srl nou neplatitor de tva a achizitionat din spania produse de 14 300 euro , devine platitor de tva in urma acestei achizitii?

un srl infiintat in luna noiembrie 2010 ca fiind neplatitoare de tva a achizitionat dintr-un stat membru ue adica spania confectii in valoare de 14 300 euro.
Iurama acestei achizitii intracomunitare firma devine platitoare de tva sau nu?
care este plafonul care nu trebuie depasit pe un an de zile , sau dupa ce cifra de afaceri firma devine platitoare de tva
VA MULTUMESC ANTICIPAT
vedeti ca ati incurcat lucrurile
35.000 plafon in euro pt tva la cursul aderarii
se refera la veniturile obtinute in cursul unui an
achizitii puteti sa faceti de milioane de euro
deoarece achizitia a depasit plafonul de 10.000 euro pentru achizitii intracomunitare, firma era obligata, inainte de a achizitiona marfa, sa se inregistreze in scopuri tva intracomunitar, sa livreze acel cod catre firma din spania si sa plateasca tva aferenta in romania, 24%, prin depunerea decontului special 301.
de asemenea trebuia depusa si decl. 390.
da devine platitor de tva deoarece ati atins nivelul de 10.000 de euro achizitie intracomunitara SPANIA ESTE STAT MEMBRU UE , va inregistrati linistit la ROI deoarece acum ati devenit platitor de tva dar atentie sa nu uitati la vanzare sa colectati tva pe factura la diferenta de 10.000 euro adica 4.500 euro , nu sunteti pasibil de amenda decat de acum inainte daca nu solicitati ROI.SANATATE!

solicitare platitor de tva se face in luna urmatoare aveti timp ca marfa pana in 10.000 euro+adaos sa o vindeti fra tva, va inscrieti ca platitor de tva si in rest emiteti factura la vanzare doar cu tva.

nu sunteti obligat sa cumparati pana in 10.000 de euro trebuie sa va decontati ch. cu transnportul, salariatii, nu e recomandabil sa vindeti marfa cu preturi mari datorita cantitatiilor mici rulate.
iubestedariarta a scris:

da devine platitor de tva deoarece ati atins nivelul de 10.000 de euro achizitie

NU devine platitor de tva in romania. va rog sa nu confundati inregistrarea in scopuri tva pentru achizitii intracomunitare, cf art. 153^1 cod fiscal cu inregistrarea ca platitor de tva in romania.
platitor de tva devine doar in momentul in care depaseste plafonul de 35.000 euro, adica 119.000 lei. firma fiind infiintata in nov., plafonul este de 19.833 lei pana la sfarsitul anului.

hilo: cum ati cumparat produsele? intr-o singura comanda? sau mai multe comenzi succesive?
jester a scris:

iubestedariarta a scris:

da devine platitor de tva deoarece ati atins nivelul de 10.000 de euro achizitie

NU devine platitor de tva in romania. va rog sa nu confundati inregistrarea in scopuri tva pentru achizitii intracomunitare, cf art. 153^1 cod fiscal cu inregistrarea ca platitor de tva in romania.
platitor de tva devine doar in momentul in care depaseste plafonul de 35.000 euro, adica 119.000 lei. firma fiind infiintata in nov., plafonul este de 19.833 lei pana la sfarsitul anului.

hilo: cum ati cumparat produsele? intr-o singura comanda? sau mai multe comenzi succesive?

va contrazic daca depseste plafonul de 10.000 euro acizitie intracomunitara trebui automat sa se inregistreze ca platitor de tva in luna urmatoare
Cine este obligat sa se inregistreze

Sunt obligate sa se inscrie in Registrul Operatorilor Intracomunitari toate persoanele impozabile sau persoanele juridice neimpozabile care efectueaza operatiuni intracomunitare, atat achizitii cat si livrari de bunuri sau servicii catre/din alte state UE, respectiv:
- Livrari intracomunitare de bunuri scutite de TVA;
- Livrari intracomunitare ulterioare in cadrul unei operatiuni triunghiulare, efectuate in statul membru de sosire a bunurilor si care au codul T in Romania;
- Achizitii intracomunitare de bunuri taxabile care au locul in Romania;
- Achizitii intracomunitare de servicii intracomunitare (efectuate in beneficiul unor persoane impozabile sau persoane juridice neimpozabile dar inregistrate in scop de TVA de catre persoane impozabile din alt stat membru UE;
- Prestari de servicii intracomunitare (efectuate de persoane impozabile catre persoane impozabile din alt stat membru UE).

Practic, vor cadeau sub incidenta inregistrarii in Registrul Operatorilor Intracomunitari toate societatile care desfasoara operatiuni comerciale in interiorul spatiului UE, chiar daca acestea sunt inregistrate deja in scopuri de TVA.

[ link extern ]