Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna

copilul meu are 9 luni si doresc sa intru in concediul de crestere a copilului,as dori sa va intreb daca angajatorul are obligatia de a semna pentru acest lucru.Mai am o rugaminte,daca ma puteti ajuta la formularea cererii catre angajator pentru concediul de crestere a copilului,cam ce ar trebui sa contina! Multumesc Krainik Istvan
Angajaorului ii veti inainta cererea de concediu si, din cate stiu eu si un formular tip pe care il veti primi de la primarie/ institutia unde depuneti actele pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului.

Cererea trebuie sa sune cam asa:

Domnule director,
Subsemnatul......., angajat in cadrul societatii dumneavoastra pe functia de....., solicit intrarea in concediu pentru cresterea copilului incepand cu data de ............

Data, Semnatura,