avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dimensiune legala parcare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dimensiune legala parcare

Buna,

Va rog sa imi spuneti daca se reglementeaza prin lege dimensiunile parcarilor de pe langa blocuri de locuinte.

Am incheiat un contract pentru un loc de parcare cu dimensiunile de 2.25m/5m - este legala? Am inteles ca ar trebui sa file de cel putin 2.5m/5m...

Multumesc de info,
Adina
Latimea locului de parcare variaza in functie de pozitia locului de parcare fata de calea de acces:
Loc de parcare la 90 grade fata de drum- loc parcare=2.30 m x 5.00m
Loc de parcare la 75 grade fata de drum- loc parcare=2.25 m x 5.10m
Loc de parcare la 60 grade fata de drum- loc parcare=2.25 m x 5.15m
Loc de parcare la 45 grade fata de drum- loc parcare=2.20 m x 4.80m
Conform:
Normativ pentru proiectarea, execuţia şi exploatarea parcajelor etajate pentru autoturisme. NP 24-97
NORMATIV P 132-93 Normativ pentru proiectarea parcajelor de autoturisme in localitati urbane
Va de ranjez si eu cu o intrebare Am vazut ca sunteti familiarizata cu normativele legate de proiectarea parcajelor. Imi puteti spune si mie va rog care sunt dimensiunile legale referitoare la lungimea si latimea statiilor de autobuz si daca sunt eventuale restrictii de amplasare a acestora. Va multumesc foarte mult.
Statiile mijloacelor de transport public de persoane, inclusiv locurile de asteptare a clientilor pentru transportul in regim de taxi, se stabilesc de catre autoritatile administratiei publice locale, cu avizul politiei rutiere.
Cititi si Ordinul 43/28august 1997 privind regimul drumurilor, mai ales Art 35.
In functie de importanta drumului, exista restrictionari de latime a zonelor de protectie adiacente drumului.
Scrieti va rog si dimensiunile legale pentru parcari longitudinale (adica parcari laterale) ?
Multumesc.
Ruben a scris:

Scrieti va rog si dimensiunile legale pentru parcari longitudinale (adica parcari laterale) ?
Multumesc.


Am gasit si eu normativul respectiv [ link extern ] /

Dimensiunile pentru parcari laterale sunt 5m x 2m, in caz ca mai intereseaza pe cineva.

Alte discuții în legătură

Lege loc de parcare resedinta Florentina Horhat Florentina Horhat Buna ziua. Rugămintea me la d voastră este sa ma ajutati cu legea care se refera la suprafață locului de parcare de reședință. Ce suprafață este ... (vezi toată discuția)
Nerespectare dimensiuni minime loc de parcare privat utilizator128231231 utilizator128231231 Buna ziua, I. Introducere: S-a incheiat un contract de vanzare-cumparare a unei cote indivize de 12mp dintr-un teren inscris in CF, cota corespunzatoare ... (vezi toată discuția)
Dimensiuni parcare subterana adrianpopa92 adrianpopa92 Buna ziua! Doresc constructia unui sediu de firma cu parcare proprie in subteran. Care sunt normativele privind proiectarea unui loc de parcare? Latimea ... (vezi toată discuția)