avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... diminuare indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

diminuare indemnizatie somaj

Buna seara,
Sunt somer- absolvent studii superioare.In luna octombrie am primit suma de 264 lei, in nov. am prit 255 lei.Stie cineva de ce aceasta diminuare? Din ianuarie vor mai fi si alte diminuari?
Multumesc anticipat.#-o
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:19, 22 Decembrie 2010
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 40.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (2) pe o perioadã de 6 luni şi este o sumã fixã, lunarã, al cãrei cuantum reprezintã 50% din salariul de bazã minim brut pe ţarã garantat în platã, în vigoare la data stabilirii acesteia.
...
2. OUG 108/2010 (cu aplicare de la 01.01.2011) a modificat acest articol astfel:
Art. 40.
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (2) pe o perioada de 6 luni si este o suma fixa, lunara, al carei cuantum reprezinta 50% din valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare la data stabilirii acesteia.
...
3. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

4. Legea 118/2010 spune:
Art. 5. — De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, cuantumul indemnizatiei de somaj stabilit in conditiile prevazute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, si aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi sau care se stabileste ori se repune in plata dupa suspendare, potrivit prevederilor legale, ulterior datei intrarii in vigoare a prezentei legi, precum si drepturile banesti care se acorda lunar din bugetul asigurarilor pentru somaj in functie de cuantumul indemnizatiei de somaj stabilite potrivit legii se diminueaza cu 15%.

5. - Asadar indemnizatia dvs. s-a stabilit la 50% din 600 lei = 300 lei. Diminuata cu 15% rezulta 255 lei.
- de unde o fi scos AJOFM 264 lei, nu stiu.
- mergeti la AJOFM si intrebati, este dreptul dvs.

6. Incepand cu 01.01.2011 indemnizatia de somaj va fi de 500x50% = 250 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de somaj pentru absolventi catalinaparvu catalinaparvu spuneti ca indemnizatia de somaj pentru absolventi va fi inghetata la 300 , dar nu s a taiat 15%?, e 255 de ceva timp, lamuriti-ma si pe mine va rog. multumesc (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei de somaj kallima kallima Buna ziua, Am sa incep prin a va explica situatia-am absolvit facultatea in septembrie 2010, am depus actele necesare pentru somaj in octombrie 2010, iar de ... (vezi toată discuția)
Valoare indemnizatie somaj adrian12 adrian12 beneficiez de somaj datorita faptului ca am absolvit facultatea. valoarea acestuia e de 255 ron E corectă bazată pe legislația în vigoare ? Vă ... (vezi toată discuția)