Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA --->cod caen 0149
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA --->cod caen 0149

Buna ziua,

Avand in vedere ca acest cod caen este o activitate ocazionala (cresterea altor animale , este vb de apicultura), va rog sa-mi spune-ti daca sunt obligat sa inchei contract cu casa de pensii si sanatate?
Din diferite surse: casa de pensii ma informeaza ca sunt obligat sa fac un contract , din care sa platesc 31,5 % din suma declarata.....
Din discutiile cu apicultorii, rezulta ca nu suntem obligati sa platim deoarece este o activitate ocazionala ( legislatia in vigoare scuteste aceasta activitate de plata impozitului).

Cu multumiri,
daca nu aveti calitate de salariat la alte persoane terte da trebuie obligatoriu de la data infiintari sa incheiati un contract cu ei si sa platiti 31.3% din venitul net realizat sau minimul impus de ei conform legii.SANATATE!