Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As fi putut sa beneficiez de pensie anticipata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As fi putut sa beneficiez de pensie anticipata partiala anul acesta?

va rog sa ma lamuriti in problema pensiei anticipate partial: in anul acesta in noiembrie am implinit 55 ani. sunt o persoana de sex feminin cu vechimea de 34 de ani in campul muncii. as fi putut sa ma pensionez anticipat partial in acest an ?
va rog sa imi indicati si legea unde este specificat acest lucru. multumesc

Legea 118/2010.
Art. 10
(1) Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, in sistemul public de pensii, precum si in sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu se mai aplica.
(2) Cererile de inscriere la pensie anticipata si pensie anticipata partiala, depuse in conditiile legii, pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, se vor solutiona cu respectarea dispozitiilor legale in vigoare la data depunerii
Art. 16
(1) Prevederile art. 1—3, art. 5, art. 6 alin. (1), precum si cele ale art. 9—14 se aplica pana la 31 decembrie 2010.
(2) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011 se vor aplica politici sociale si de personal care sa asigure incadrarea in nivelul cheltuielilor bugetare rezultate ca urmare a aplicarii masurilor de reducere a acestora adoptate in cursul anului 2010, in conditiile Legii-cadru nr. 330/2009, precum si cu respectarea prevederilor legii bugetului de stat si ale legii bugetului asigurarilor sociale de stat pentru anul 2011.
O zi buna.

cred ca nu m-am exprimat bine. eu as fi implinit 55 ani in 4 noiembrie 2010 iar aplicarea legii 118 se aplica parca de la 1 iulie 1955. daca mi-as fi depus dosarul inainte de 1 iulie 2010 mi s-ar fi luat in considerare pt.pensionare, desi as fi implinit varsta doar in noiembrie ?
1. Dosarul de pensionare se putea depune cu 30 de zile inainte de indeplinirea conditiilor de pensionare.
2. Dar Legea 118/2010 a suspendat depunerea dosarelor pana la 31.12.2010.
3. Puteti depune dosarul de pensionare anticipata partiala pe 3 ianuarie 2011.
1. insist cu intrebarea deoarece am citit ca se puteau depune dosarele de pensionare chiar daca la data de 1 iulie (cand a intrat in vigoarea l.118/2010) nu aveai implinita varsta de 55 ani. este adevarat ? eu nu a citit niciunde in legea 118/2010 asa ceva.
2. stiu ca legea 19 prevedea ca dosarul de pensioanre se putea depune cu 30 zile inainte de indeplinirea conditiilor de pensionare.
3. stiu ca pot sa ma pensionez anticipat partial cu 3 ian.2011 cf. noi legi de pensiilor.
Nu stiu unde ati citit asa ceva dar nu se putea depune dosarul de pensionare in conditiile spuse de dvs.