Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa CCC si contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa CCC si contract pe perioada determinata

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: sunt profesoara si am lucrat neintrerupt din 01.09.2003 si pana in 09.03.2009 ( am avut mai multe contracte consecutive pe perioada determinata) cand contractul de munca a fost suspendat de intrarea in CCC. Ultimul contract, fiind de asemenea incheiat pe perioada determinata, a incetat in timpul CCC, in data de 01.09.2009. In data de 31.12.2010 fetita mea implineste 2 ani. Eu sunt din nou insarcinata si urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii februarie 2011. Intrebarea mea este: am dreptul la somaj incepand cu data de 31.12.2010? Am inteles ca in somaj fiind pot beneficia de concediu de maternitate si apoi de CCC pt cel de-al doilea copil. Problema este ca am fost la AJOFM sa ma interesez si mi-au spus ba ca nu pot beneficia de somaj, ba ca as putea dar nu pot sa imi spuna sigur pana nu imi depun dosarul de somaj... nimic concret! In legea 76/2002 am gasit urmatoarele articole conform carora, dupa parerea mea, am dreptul la indemnizatie pentru somaj incepand cu 31.12.2010:
ART. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
h) le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;

ART. 34
(1) Somerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de munca in a căror raza teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.
(1^1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
c)perioada cuprinsă între data suspendării raporturilor de muncă sau de serviciu şi data încetării motivului pentru care acestea au fost suspendate, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. h);

ART. 35
(3) Pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. h), stagiul minim de cotizare se realizează prin cumularea perioadelor de asigurare realizate înainte de suspendarea raporturilor de muncă sau de serviciu.

Va rog sa imi spuneti daca am dreptate, daca imi scapa ceva si sa ma lamuriti la ce se refera expresia "potrivit legii" din textul de lege de la lit. h, alin. (1), art. 17 pe care l-am pus mai sus. Daca n am dreptul la somaj sa imi spuneti va rog ce trebuie sa fac pt a putea intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.
Va multumesc!
1. Daca fetita este nascuta pe 31.12 veti beneficia de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani inclusiv pentru data de 31.12.2010.
2. "Potrivit legii" inseamna ca v-a incetat CIM pe perioada determinata la data expirarii sale, potrivit art.56, lit.j) din Codul muncii (adica "potrivit legii")
3. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj incepand cu data de 01.01.2011 dvs. trebuie ca in ultimele 24 de luni (01.01.2009-31.12.2010) sa aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
4. Deoarece in aceste 24 de luni ati fost in CCC,perioada de 24 de luni se "extinde" luand in calcul lunile lucrate inainte de CCC pana se completeaza cele 12 luni.
5. Daca nu ati mai fost in somaj indemnizat, pana acum, veti beneficia de indemnizatie de somaj incepand cu data de 01.01.2011.
6. Incurcatura celor de la Agentia de Somaj consta in interpretarea art.34(1.1), lit.c) din Legea 76/2002:
c)perioada cuprinsă între data suspendării raporturilor de muncă sau de serviciu şi data încetării motivului pentru care acestea au fost suspendate, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. h);

Motivul pentru care vi s-a suspendat CIM este intrarea in CCC. Incetarea motivului este atunci cand inceteaza CCC, adica la 31.12.2010.
7. In concluzie depuneti dosarul pentru indemnizatie de somaj si asteptati raspunsul de la Agentia de Somaj. Parerea mea este ca dvs. aveti dreptul sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc frumos pentru raspunsul prompt.