avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nelamurire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nelamurire

Buna ziua

am si eu o intrebare in legatura cu aflarea cursului de schimb pentru calculul cifrei de afaceri a unei firme.
Eu am o firma infiintata anul acesta si am avut in anul in curs o cifra de afaceri de 426.244 adica aproximativ 100.000 de euro.
din cite stiu eu daca depasesti cifra de afaceri de 100.000 de euro se trece automat la depunerea declaratiilor de TVA lunar , iar eu nu stiu care este cursul la care se calculeaza acest 100.000 de euro , daca am depasit sau nu , deoarece doresc in continuare sa raman la depunerea declaratiei trimestrial.

Va multumesc anticipat si astept o lamurire in aceasta privinta

cu stima


Cel mai recent răspuns: iubestedariarta , utilizator 18:04, 23 Decembrie 2010
"ART. 1561
Perioada fiscală

(1) Perioada fiscală este luna calendaristică.
(2) Prin derogare de la alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere care nu a depăşit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor."

"(6) Persoana impozabilă care, potrivit alin. (2) şi (5), are obligaţia depunerii deconturilor trimestriale trebuie să depună la organele fiscale competente, până la data de 25 ianuarie inclusiv, o notificare în care să menţioneze cifra de afaceri din anul precedent, obţinută sau, după caz, recalculată şi o menţiune referitoare la faptul că nu a efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent."

Norme metodologice
"80. (1) În sensul art. 1561 alin. (1) din Codul fiscal, în orice situaţie, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 de euro se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Naţională a României valabil pentru 31 decembrie al anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva margareta teodorescu margareta teodorescu daca o firma este platitoare de tva lunar, are cifra de afaceri peste 100.000 Euro pe anul 2008, se mai poate intoarce la plata semestriala a tva ... (vezi toată discuția)
Tva ani_muresan2000 ani_muresan2000 daca in anul 2009 am fost platitor de tva lunar conform cifrei de afaceri a anului 2008,in anul 2010 pot deveni platitor de tva trimestrial daca cifra de ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon 100.000 euro? denisa2011 denisa2011 buna ziua. Se pare ca pe 31 iulie am depasit plafonul de TVA de la trimestrial la lunar.As vrea sa stiu la ce curs valutar calculez cifra de afaceri cel de la ... (vezi toată discuția)