Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se calculeaza Cheltuielile pe Cota parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se calculeaza Cheltuielile pe Cota parte indiviza

va intreb deoarece nu inteleg daca administratorul calculeaza corect aceste cheltuieli.
Am un apartament de 86mp.CPI este de 5,3.
Administratorul calculeaza astfel:
15,18ron(salar femeie de servici+salar adm.bloc)inmultit cu 5,3(CPI)=80,47 ron
Aceasta suma este platita de fiecare apartament in functie de CPI.
Calculul este normal?
Nu ar trebui sa platim doar acei 15,18 ron de apartament?

Sper ca am explicat destul de clar
Braduta, utilizator
5.3 % este un procent. Daca se aduna toate procentele acestea de la toate apartamentele de pe scara dv. trebuie sa rezulte 100%.

Sa zicem ca salariul femeii de serviciu - care se imparte pe cota parte indiviza - este de 300 lei. Cota care va revine dv. este de 300 * 5,3% = 15,9 lei.
Asa se procedeaza cu toate cheltuielile care se impart pe cota-parte indiviza.
@ braduta
Doamna din ceea ce spuneti dv rezulta ca
salariul femeii de servici +salariul administrator=1518ron
Suprafata totala a apartamentelor este de 1622 m2

Doamna daca salariul femeii de servici +administratorul este de 1518ron si suprafata totala este de 1622 m2 atunci este corect.

Este un mod de calcul aiurea care da nastere la intrebari pentru ca oamenii nu inteleg nu ca nu ar fi corect.
Dl administrator calculeaza cota parte care revine unui procent cota indiviza apoi inmulteste cu cota fiecaruia.Ar fi trebuit sa procedeze cum a zis @elga adica

1518*5.301=80.47

Oricum platiti foatre foarte foarte mult.

:offtopic:
intrebare sunteti din ardeal de la DL BOC?
Dupa exprimare asa reise.Forma corecta este salariul.

SALAR este fostul SALARIU redus cu 25%

:P

w_v_w_v, utilizator
:offtopic:Depinde de referinta. Fata de SALARIUL din decembrie 2009, in decembrie 2010 a ramas doar SALA pentru ca s-au redus sporuri la 1 ianuarie 2010, apoi 25% dupa 6 luni, s-a pierdut prima de vacanta, s-a pierdut prin inflatie..., iar in 2011 va fi doar SAL ca nu se mai dau tichete de masa si-al 13-lea SAL.
Dar sa fim noi sanatosi ca le-om duce pe toate.
Craciun fericit.
Va multumesc pentru lamuriri.
Un an nou mai bun.
As mai avea totusi o intrebare:
Este normal ca SALARIUL administratorului de bloc sa se calculeze in functie de CPI? Daca da va rog sa imi spuneti in ce lege sau in ce HG se stipuleaza acest lucru.
Va multumesc