Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sume incasate eronat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sume incasate eronat

Buna seara,
1. Administratorul blocului a reparat o parte de terasa si in urma facturii a introdus la proprietarii de pe partea care a reparat a retinut o suma de bani. De asemenea a mai incasat si curatenia care s-a facut dupa reparatie insa a calculat la numarul de camere din apartamente. Este bine cum a procedat?
2. Nu stiu care este cota indiviza a apartamentului deoarece nu este trecuta in contract si administratorul mi-a calculat la un apart cu 2 camere, supraf apt.45,75 o suma la cheltuielile pentru salarii de 36,25 lei spunandu-mi ca, cota indiviza a apart este de 3,12.De unde a stiut care este cota indiviza?
Va multumesc anticipat
Administratorul blocului a reparat o parte de terasa si in urma facturii a introdus la proprietarii de pe partea care a reparat a retinut o suma de bani.

Reparatia terasei este bine sa fie facuta la toata terasa si nu pe bucati, nu cred ca va acorda cineva garantie la asemenea "carpeli".
Reparatiile la partile comune sunt suportate de catre TOTI proprietarii, nu doar de anumiti proprietari, pe tronsoane, pe parti si pe bucati.
Legea 230/2007 Art. 3. - In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
a) cladire-bloc de locuinte-condominiu - proprietatea imobiliara formata din proprietati individuale, definite apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinte, si proprietatea comuna indiviza. Poate fi definit condominiu si un tronson cu una sau mai multe scari, din cadrul cladirii de locuit, in conditiile in care se poate delimita proprietatea comuna;
b) proprietate individuala - apartamentul sau spatiul cu alta destinatie decat aceea de locuinta, parte dintr-o cladire, destinata locuirii sau altor activitati, care impreuna cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna constituie o unitate de proprietate imobiliara. Cu exceptia unor situatii pentru care exista alte prevederi exprese in prezenta lege sau in acordul de asociere, dreptul de proprietate asupra unei proprietati individuale dintr-un condominiu trebuie considerat in acelasi mod ca si dreptul de proprietate asupra altor bunuri imobile;
c) proprietate comuna - toate partile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta;
d) proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata - cel putin o instalatie pe verticala care alimenteaza in comun tronsoane ori scari sau parti de constructie comune tronsoanelor ori scarilor, care nu pot fi definite separat din punct de vedere fizic ca pozitie si suprafata;
e) cota-parte indiviza - cota-parte de proprietate care ii revine fiecarei proprietati individuale din proprietatea comuna si este egala cu raportul dintre suprafata utila a proprietatii individuale si totalul suprafetelor utile ale tuturor proprietatilor individuale;

1. Repartizare cheltuielilor pentru lucrarile despre care vorbiti se intocmesc pe cota-parte indiviza de proprietate, nu dupa nr. de camere. Ca un caz particular, sunt blocuri in care nr. de camere este la fel pentru toate apartamentele (ca la mine, bloc P+10, 44 apt. cu 2 camere cu absolut aceeasi suprafata utila, deci si aceeasi valoare a CPI); in acest caz o suma oarecare se poate repartiza pe nr. de camere pentru ca rezulta acelasi lucru, insa se evita aceasta „exprimare” pentru ca nu este conforma cu legislatia, ba chiar da nastere la confuzii in blocurile din aceeasi asociatie, dar care au ap. cu 1,2,3,4 sau 5 camere;
2. Definitie cota-parte indiviza: cota-parte de proprietate care revine fiecarei proprietati individuale din proprietatea comuna si este egala cu raportul dintre suprafata utila a proprietatii individuale si totalul suprafetelor utile ale tuturor proprietatilor individuale;
- Legea nr. 230 din 6 iulie 2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, art. 3, alin. e);

Este posibil ca in actul de proprietate sa nu aveti trecuta cota-parte indiviza de proprietate, insa poate este trecuta suprafata utila si atunci este usor de determinat valoarea CPI; este posibil ca la avizier, pe lista de plata sa fie trecuta ori valoarea CPI, in procente (3,12% in cazul dvs), ori suprafata utila in metri patrati; as. prop. are copii dupa documentele de proprietate ale proprietarilor si astfel poate calcula valoarea CPI a fiecarui apartament. Un lucru este sigur, suma CPI-urilor tuturor apartamentelor din scara trebuie sa fie egala cu 100%, astfel ca puteti face o verificare, lecturand lista de plata.
In alta ordine de idei, va recomand sa lecturati si prevederile HG nr. 1588/2007 (Norme la Legea nr. 230/2007) , art.12 - Drepturile proprietarilor, alin. c) si d).
Succes!
1-Teoretic,fiecare proprietar,la achizitia imobilului prin documentul de achizitie se mentioneaza inclusiv cota indiviza
[ link extern ] ...
Aceste cote indivize sunt calculate pe baza cartii tehnice a imobilului.
Cota indiviza se calculeaza adunand toate suprafetele utile ale tuturor apartamentelor de pe tronsonul dv. si impartind SU a apartamentului dv. la acest total,rezultand un procent care se inmulteste cu orice cheltuiala care se repartizeaza pe cota-parte indiviza si rezulta suma aferenta apartamentului dv
In cazul necunoasterii cotei indivize ,se cumuleaza suprafata utila a fiecarui apartament SU indiferent cate camere are si unde este amplasat fiecare apartament ,rezultand suprafata utita totala SUT.
Pentru a stabili cota indiviza a fiecarui apartament se imparte SU a fiecaruia la SUT si se inmulteste cu 100.Dupa ce ati stabilit suprafata utila a fiecarui apartament adunati aceste suprafete si aflati suprafata utila totala.
Sumele care se calculeaza in functie de cota indiviza, se impart la aceasta suprafata utila totala,rezultand costul unitar in lei/metru patrat.
Legal calculul se raporteaza la SU si SUT nu la numarul de camere care poate diferi intre apartamente similare
2-
De unde a stiut care este cota indiviza?

Administratorul de imobil poate prelua datele, fie din continutul cartii tehnice a imobilului,fie din documentele de achizitie a altor apartamente similare din imobil
@lucy16
Administratorul v-a repartizat aceste cheltuieli in functie de cota-parte indiviza pe care o foloseste lunar la impartirea tuturor cheltuielilor care se repartizeaza, conform legii, dupa acest criteriu. Deci nu este o noutate impartirea acum pe acest criteriu.
Exprimarea "la 2 camere" este mai pe scurt si mai pe intelesul tuturor facuta, ca toata lumea cu 2 camere sa stie ca are de plata suma de 36.25 lei. Probabil ca celor cu 3 camere le spune suma de 42 lei sau ceva asemanator. Dar aceste sume sunt calculate pe baza cotei-parti indivize.
De unde stie cota-parte? Se calculeaza la nivel de scara sau de blocpentru diferite feluri de cheltuieli. Se aduna suprafata tuturor apartamentelor = suprafata totala utila. Apoi se imparte suprafata apartamentului la suprafata totala si se inmulteste cu 100. Rezulta un procent.
De exemplu: suprafata totala utila a apartamentelor in blocul dv. este de 1.442 mp si daca impartiti 45.75 mp ai dv. la aceasta suma si inmultiti cu 100 va da procentul dv. de cota-parte indiviza, folosita la repartizarea salariilor pe tot blocul.
Pentru reparatia facuta numai pe tronsonul dv. cota-parte este mai mare pentru ca si suprafata utila totala este mai mica. Deci rezulta un procent mai mare.

Trebuie sa intelegeti ca cota-parte indiviza nu este o suma fixa, ci ea se calculeaza in functie de suprafata totala a apartamentelor la care se refera o cheltuiala, adica este o proportie.
elga50, moderator
elga50 a scris:rn
rn@lucy16rnAdministratorul v-a repartizat aceste cheltuieli in functie de cota-parte indiviza pe care o foloseste lunar la impartirea tuturor cheltuielilor care se repartizeaza, conform legii, dupa acest criteriu. Deci nu este o noutate impartirea acum pe acest criteriu.rnExprimarea \"la 2 camere\" este mai pe scurt si mai pe intelesul tuturor facuta, ca toata lumea cu 2 camere sa stie ca are de plata suma de 36.25 lei. Probabil ca celor cu 3 camere le spune suma de 42 lei sau ceva asemanator. Dar aceste sume sunt calculate pe baza cotei-parti indivize.rn
rnrn

Buna seara,
Pai aici este marea dilema pe care o am in legatura cu suma de 36,25 lei. Pe lista de intretinere sunt trecute 35 apt iar suprafata totala este de 1560 mp. In dreptul fiecarui apt la coloana de salarii este trecuta suma de 34,12 lei numai la mine este trecuta suma de 36,25. Am intrebat cum a calculat aceasta suma si mi-a spus ca la apart meu cu 2 cam si la cei 45,75 mp, cota indiviza este de 3,12. Insa cum se face ca la un alt apart cu 2 cam cu supraf de 46,18 cota indiviza este de 2,98 asa cum mi-a zis chiar administratorul? Eu chiar nu mai inteleg nimic.
Revin:
- toate apart indiferent de cam (2 sau 3) la coloana salarii suma este de 34,12 iar la mine este 36,25 mp?
- la un apt 2 cam supraf 46,18 mp=cota indiviza 2,98 iar la mine supraf 45,75 mp=cota indiviza 3,12?
Va multumesc frumos pentru toate raspunsurile.