Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat real?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat real?

As dori sa stiu cum pot afla daca un anume avocat este cu adevarat avocat si nu e inselaciune.
Mentionez ca am doar numele lui, nu stiu in care barou este inscris.

Va multumesc.
Inca nu merge Tabloul Avocatilor centralizat pe site-ul UNBR (Uniunea Nationala a Barourilor din Romania), asa ca trebuie sa intrati pe fiecare site de barou judetean si sa cautati in Tabloul Avocatilor de pe site.

~40% din avocati sunt in Baroul Bucuresti si tabloul e disponibil aici [ link extern ]
poate face parte din "baroul constitutional" (ca de altfel multi avocati si de pe acest forum) al carui tabloul il puteti accesa la urmatorul link :
[ link extern ]
daistvan a scris:

poate face parte din "baroul constitutional" (ca de altfel multi avocati si de pe acest forum) al carui tabloul il puteti accesa la urmatorul link :
[ link extern ]

=D> Nice!

As dori sa stiu cum pot afla daca un anume avocat este cu adevarat avocat si nu e inselaciune.
Mentionez ca am doar numele lui, nu stiu in care barou este inscris.

Va multumesc.

Poate ne dati mai multe detalii sa vedem daca se incadreaza in infractiunea de inselaciune B-)
Corect, dar Barourile paralele (Constitutional / Bota) au doar ~1500 de membri versus cei aprox 20.000 ai structurii traditionale, probabilitatea e mult mai mare sa fie in acestea din urma avocatul.

In ce priveste inselaciunea, cel mai simplu ar fi sa dea un search pe Google persoana dupa "avocat" + numele respectivului, poate gasi lucruri suficient de edificatoare.
eumarian a scris:

Corect, dar Barourile paralele (Constitutional / Bota) au doar ~1500 de membri versus cei aprox 20.000 ai structurii traditionale, probabilitatea e mult mai mare sa fie in acestea din urma avocatul.

In ce priveste inselaciunea, cel mai simplu ar fi sa dea un search pe Google persoana dupa "avocat" + numele respectivului, poate gasi lucruri suficient de edificatoare.

Intr-adevar, printr-un simplu search ar putea gasi o sumedenie de informatii.

Daca ati observat utilizatorul a mai deschis un alt topic: Inselaciune agentie de modeling. Dumnealui probabil doreste sa stie daca avocatul care l-a contactat in legatura cu creanta rezultata din contractul cu agentia de modeling este sau nu un impostor.

Andra Denise Dinca, Avocat