Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calcul reabilitare judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calcul reabilitare judecatoreasca

buna ziua
as dori daca se poate sa stiu cum se calculeaza durata pana la reabilitare in cazul unei pedepse de 3,6ani din care s-a efectuat 2 ani- se calculeaza de la data iesirii din inchisoare 5ani si 8 luni sau de la data cand ar fi trecut pedeapsa de 3,6ani
va multumesc
termenul de reabilitare curge de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale, adica de la data iesirii din inchisoare (art. 136 alin 1 Cod penal)
de ce s-a executat doar 2 ani de inchisoare? a fost gratiata restul de pedeapsa?(in acest caz termenul de reabilitare curge de la data actului de gratiere)
alexandra.ghnas, utilizator
pai am iesit la munca si am intrat in comisie mai devreme
am fost la judecatorie si mi-au spus ca se ia in calcul pedeapsa avuta nu cat am executat de asta intreb.imi da mari batai de cap la locul de munca neprezentarea cazierului nu mai zic daca tre sa imi caut in alta parte de munca
In cazul in care ai fost eliberat conditionat, termenul de reabilitare curge de la data implinirii duratei pedepsei, iar in cazul tau este de 4 ani + jumatate din durata pedepsei pronuntate, deci, 5 ani si 8 luni.
AlCazone a scris:

In cazul in care ai fost eliberat conditionat, termenul de reabilitare curge de la data implinirii duratei pedepsei, iar in cazul tau este de 4 ani + jumatate din durata pedepsei pronuntate, deci, 5 ani si 8 luni.
[/quot

Corect !
Reabilitarea se calculeaza de la data expirarii in integralitate a epedespei aplicate.
Conform noului C.pen. adoptat prin legea nr.286 /2009, aplicabil din 24 iulie 2010 - 4 ani de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale... Mentionez faptul ca dupa acest nou cod nu se mai adauga + jumatate.....etc, si subliniez ca este vorba de executare si nu expirare.....cum mai sus se mentioneaza sub formula ,, CORECT"