Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... sunt avocat sau nu?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

sunt avocat sau nu?

Am primit decizia de admitere in profesia de avocat cu scutire de examen. Pot sa ma numesc avocat sau mai astept pana depun juramantul? Multumesc
daca sunteti inscrisa pe tabloul avocatilor si aveti legitimatie (sau daca sunteti din Baroul Bucuresti atunci, card) pt a face dovada acestei calitati, atunci puteti sa va bucurati deja de drepturile si indatoririle profesiei de avocat. =D>

Decizia de admitere in sine nu este suficienta, mai trebuie sa va si inscrieti in barou (formalitatile depind de forma de exercitare a profesiei aleasa). In momentul cand primiti decizia de inscriere in tabloul avocatilor in forma aleasa, atunci puteti sa va considerati avocat cu drept de exercitare a profesiei. Cardul sau legitimatia nu au vreo relevanta in acest proces, ele doar atesta o calitate preexistenta.
Deci, daca ati fost trecuta pe tabloul avocatilor, inseamna ca v-ati si inscris in Barou sub o forma de exercitare a profesiei sau alta. Poate inca nu ati facut acest demers, dar ca sa faceti trebuie sa platiti o taxa de inscriere de pana la 3000 de lei care variaza in functie de Baroul la care va inscrieti (la Bucuresti parca 2400 la Mures 3000 asmd) + alte formalitati care va pot fi comunicate la Barou. In mom in care va inscrieti sau v-ati inscris, primiti legitimatie (la Bucuresti card) care atesta calitatea dvs de av cu dr de exercitare a profesiei. Din acel mom puteti sa va considerati avocat cu dr de ex a profesiei. Multa Bafta!

potrivit art. 1 al 2 din legea 51/95 "Profesia de avocat se exercita numai de avocatii inscrisi in tabloul baroului din care fac parte......"
in concluzie, daca sunteti inscrisa pe tabloul avocatilor, inseamna ca puteti exercita profesia.
Istvan Dalyay, Avocat
daistvan a scris:
In mom in care va inscrieti sau v-ati inscris, primiti legitimatie (la Bucuresti card) care atesta calitatea dvs de av cu dr de exercitare a profesiei.

Ma tem ca faceti o confuzie intre doua chestiuni fara legatura. Cardul se elibereaza anual, la cerere, tot asa cum poate sa lipseasca si asta sa nu afecteze calitatea de avocat. Cardul nu se elibereaza automat, ci la cerere, care se poate depune cel mai devreme o data cu dosarul de inscriere in barou. Mai mult, si la Bucuresti exista legitimatie, fiecare solicita ce vrea.