Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

se mai indexeaza cu 15 %?
Legea 118/2010 care prevede acest lucru arata ca este o masura tranzytorie aplicabila pina la 21 decembrie 2010, dar poate apare un nou act normwtiv sdau prelungita aplicarea celui existent
1. Legea 118/2010 prevede ca diminuarea cu 15% a indemnizatiei pentru CCC se face pana la 31.12.2010.

2. Incepand cu 01.01.2011 se aplica prevederile OUG 111/2010 care spune:

Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.

(3) Dispozitiile alin. (2) se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unei noi decizii de catre agentiile teritoriale.

3. Asadar indemnizatia pentru CCC se va recalcula, de la 01.01.2011, in procent de 75% din media veniturilor nete la care vi s-a calculat, la intrarea in CCC, 85% si veti primi o noua decizie de la AJPS.
Buna ziua, nu gasesc nicaieri, (sau poate nu am cautat eu suficient), unde scrie ca din momentul in care copilul a implinit un an, mamicile (daca opteaza asa) nu mai primesc indemnizatie, indiferent de numarul de zile postnatale efectuate.
De ex. - daca o mamica naste pe 1 aprilie 2011 si abia atunci intra direct in post natal (fara prenatal), perioada de acordare a indemnizatiei se calculeaza de la expirarii celor 126 de zile pana la 30 martie 2012. adica doar 8 luni de zile...corect?
cecivlad:
Asteptati sa apara Normele de aplicare ale OUG 111/2010 si poate ne lamurim (asa a fost si cu OUG 148/2005 la care normele au venit cu completari si lamuriri)