avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupe de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupe de munca

Buna ziua as dori si eu sa aflu daca grupele din cartea de munca, anume gr1 si gr 2, se aduna anii acestor 2 grupe ijn vederea iesirii la pensie.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:44, 3 Ianuarie 2011
Normal ca se aduna,dar nu stiu daca asta era de fapt intrebarea pe care doreati sa o puneti.
Legea 263/2010 Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa i de munca s-a transformat in grupa ii de munca? nina55 nina55 am lucrat 7 ani in gr 1 de munca si pe4 ian 2012,a dus adeverinta la casa de pensii pt recalcularea deciziei si mi sa spus ca de la 01.01.2012 grupa 1 se ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei standard de pensionare tudosevictorel tudosevictorel Buna ziua .As vrea sa stiu daca anii de gr. 1 si cei de gr.2 se iau cumulat in calcul pentru reducerea varstei de pensionare. Eu am 19ani si 10 luni gr.1 si 3 ... (vezi toată discuția)
Grupa i de munca sorin198 sorin198 Buna ziua!As dori sa aflu daca in prezent se mai tine cont de grupa I de munca.Va multumesc!=D> (vezi toată discuția)