Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa ma autorizez ca PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa ma autorizez ca PFA

buna seara

as vrea sa lansez o revista cu scop publicitar (veniturile vor fi din vanzare spatiu publicitar nu din vanzare) si as vrea sa stiu daca este posibil ca aceasta activitate sa fie desfasurata de PFA si care sunt codurile CAEN pentru care trebuie sa solicit autorizarea. o alta activitate pe care vreau sa o desfasor este vanzarea de spatiu publicitar pe site-uri pe care le detin ca persoana fizica. pentru cate coduri CAEN se poate cere autorizarea?

cum sunt si salariat as dori sa stiu care dintre cele 2 modalitati de autorizare este mai benefica si de ce (care este diferenta intre ele)?

stiu ca nu se pot angaja persoane cu contract individual de munca. pot beneficia sub vreo forma de servicii ale altor persoane de vanzare a spatiilor publicitare in revista?

va multumesc anticipat
multumesc pentru raspunsuri.

referitor la intrebarea d388...:
adica cineva care a absolvit ASE nu este calificat suficient sa vanda servicii web-design si publicitate? conteaza mai mult o diploma de vanzator care se obtine dupa un curs de 1 luna decat 4 ani la o facultate economica???
nazdravan, utilizator
d388cqc a scris:

Buna seara,
Am o mica problema legata de infiintarea PFA. Am gasit un job la o firma de web design si publishing, key account manager. Am fost de acord ca jumatate din salariu sa fie pe cartea de munca si cealalta jumatate+comisioane sa fie pe PFA.
Vanzare servicii web design si publicitate.
Intrebarea mea este urmatoarea:
La ce cod CAEN ma incadrez si daca necesita calificare?
Mentionez ca nu am decat diploma de liceu Matematica fizica si pe cea de licenta REI-ASE
Am sunat la primaria sectorului 5 dar evident ca nu am putut obtine mai nimik.
Multumesc

4619 Intermedieri in comertul cu produse diverse
8299 Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi n.c.a.

d388cqc a scris:

Buna seara,
Am o mica problema legata de infiintarea PFA. Am gasit un job la o firma de web design si publishing, key account manager. Am fost de acord ca jumatate din salariu sa fie pe cartea de munca si cealalta jumatate+comisioane sa fie pe PFA.
Vanzare servicii web design si publicitate.
Intrebarea mea este urmatoarea:
La ce cod CAEN ma incadrez si daca necesita calificare?
Mentionez ca nu am decat diploma de liceu Matematica fizica si pe cea de licenta REI-ASE
Am sunat la primaria sectorului 5 dar evident ca nu am putut obtine mai nimik.
Multumesc

4619 Intermedieri in comertul cu produse diverse
8299 Alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi n.c.a.

nazdravan a scris:

buna seara

as vrea sa lansez o revista cu scop publicitar (veniturile vor fi din vanzare spatiu publicitar nu din vanzare) si as vrea sa stiu daca este posibil ca aceasta activitate sa fie desfasurata de PFA si care sunt codurile CAEN pentru care trebuie sa solicit autorizarea. o alta activitate pe care vreau sa o desfasor este vanzarea de spatiu publicitar pe site-uri pe care le detin ca persoana fizica. pentru cate coduri CAEN se poate cere autorizarea?

cum sunt si salariat as dori sa stiu care dintre cele 2 modalitati de autorizare este mai benefica si de ce (care este diferenta intre ele)?

stiu ca nu se pot angaja persoane cu contract individual de munca. pot beneficia sub vreo forma de servicii ale altor persoane de vanzare a spatiilor publicitare in revista?

va multumesc anticipat

Ti-am dat un raspuns gresit mai sus. In Legea privind PFA sunt trecute codurile CAEN vechi, intre care si 7240 - activitati legate de bazele de date, cod care s-a transformat in urmatoarele:
5811 Activitati de editare a cartilor
5812 Activitati de editarea de ghiduri, compendii, liste de adrese si similare
5813 Activitati de editare a ziarelor
5814 Activitati de editare a revistelor si periodicelor
5819 Alte activitati de editare
5821 Activitati de editare a jocurilor de calculator
5829 Activitati de editare a altor produse software
5920 Activitati de realizare a inregistrarilor audio si activitati de editare muzicala
6010 Activitati de difuzare a programelor de radio
6020 Activitati de difuzare a programelor de televiziune
6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6312 Activitati ale portalurilor web

Deci, se poate ce vrei tu..... :)
In primul rand multumesc frumos pentru raspunsul promt.
Ce nu inteleg eu este ce calificare am nevoie de exemplu la: 4619 Intermedieri in comertul cu produse diverse
Nu prea stiu sa existe cursuri la sfarsitul carora sa primesti atestat sau ceva de genul asta.
Am uitat sa mentionez ca pe cartea de munca in ultimii 3 ani am: Agent servicii clienti si Reprezentant servicii clienti.
Ar putea fi luata in considerare experienta aceasta ?
Multumesc