Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nota contabila cand asociatul imprumuta firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nota contabila cand asociatul imprumuta firma

Ce nota contabila se face cand asociatul unic imprumuta firma pt. achizitionarea de marfa?
5121 sau 5311 = 455 ( cu analitic , de preferat daca sunt mai multi asociati in firma).
sau in loc de contul 455 poate fi utilizat si contul 462;
un imprumut dat de asociat poate fi si purtator de dobanda (deductibila la nivelul dobanzii BNR)
elis a scris:

5121 sau 5311 = 455 ( cu analitic , de preferat daca sunt mai multi asociati in firma).

Corect, dar sfatul meu este urmatorul: sa faca un contract de imprumut, intre fers. fizica si pers. juridica in care sa se stipuleze termenul de rambursare si dobanda daca e cazul. Si pentru ca sa nu fie o problema cu oficiul spalarii banilor si Garda financiara, sa aibe justificare la provenienta acestora.
ContSters42967, utilizator
vioviod a scris:

Si S.C. emite chitanta atunci cand asociatul imprumuta firma cu bani? Sau este suficienta doar dispozitia de incasare? multumesc

Bajinaru Ramona a scris:

Da SC emite chitanta obligatoriu atunci cand asociatul imprumuta firma. Chitanta este documentul de inregistrare in contabilitate.
Nota contabila este 5311-4551.

Mai sus sunt niste comentarii mutate de pe un topic cu acelasi nume care a fost inchis.

vioviod, incearca sa nu pui aceiasi intrebare pe mai multe topice. Daca fiecare ar deschide o suta de topice pentru problema lui, toate ar ajunge in una din paginile 2-99 si ar avea mult mai putine sanse sa primeasca raspunsuri.
Imago Expert Consult SRL, Contabil
5311 sau 5121= 455(1...) Acest articol se foloseste cel mai des de practicieni