avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general creditare societate - conturi utilizate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

creditare societate - conturi utilizate

Asociatul imprumuta firma cu 20000 lei, depunand suma la banca. Cand inregistrez extrasul suma o trec direct pe contul 455? Iar cand restitui creditul tot prin banca, la fel se procedeaza? Trebuie trecuta suma prin casa? Care ar fi operatiile?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: contabil20 , utilizator 10:54, 26 Mai 2010
Orice ridicare sau depunere numerar se face prin casa.nu?Foaie de varsamint pentru depunere,5311=455 si 581=5311 si 5121=581 cu suma depusa.
Cu CEC ridicare numerar 581=5121 si 5311=581 cu suma ridicata si ulterior cu nota contabila 455=5311 cu restiturea catre asociat,mai ales daca nu restituiti intreaga suma.
Ar trebui sa aveti un contrat de imprumut intre asociat si firma.
În creditul contului 455 "Sume datorate acționarilor/asociaților" se înregistrează:
- sumele lăsate temporar la dispoziția entității de către acționari/asociați (512,
531);
În debitul contului 455 "Sume datorate acționarilor/asociaților" se înregistrează:
- sumele restituite acționarilor/asociaților (512, 531);

Daca administratorul depune personal banii la banca, nu este nevoie sa-i treceti prin casa. La fel se procedeaza si cand ii ridica sau ii sunt transferati in cont.
512 = 455
455 = 512

Si da, trebuie sa aveti si un contract de imprumut (ar trebui sa vi-l ceara si la banca).

Succes!
Ultima modificare: Marți, 25 Mai 2010
contabil20, utilizator
Contract de imprumut este. Dar am auzit ca se leaga controlul de faptul ca nu se trec banii prin casa, si nu stiu ce temei legal ar avea.
Iar daca se restituie creditul asociatului tot prin banca, sub forma de retragere de numerar, atunci se face trecerea prin casa sau se poate tot direct pe ct 455?
Ultima modificare: Miercuri, 26 Mai 2010
felisana, utilizator
Incercam sa reflectam in contabilitate operatiunile exact asa cum au loc: daca administratorul este cel care a ridicat banii, iar in explicatia trecuta pe foaia de ridicare numerar este trecut "restituire imprumut", mi se pare clar ca banii nu mai ajung in casierie. Ordinul 3055 permite, asa cum am scris mai sus, sa folosim in contrapartida lui 455 contul 512 si pe debit si pe credit. Deci nu vad unde este greseala.

Este parerea mea. Daca exista o baza legala care sustine altceva, as vrea sa o stiu si eu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Creditare firma JENIFER JENIFER Daca administratorul crediteaza firma cu 40000 lei si ii depune direct in banca,trebuie taiata chitanta?Daca se taie chitanta inregistrarile care se fac sunt ... (vezi toată discuția)
Contractul de creditare societate Buna ziua, Contractul de creditare societate, se inregistreaza in registrul de casa? Am nevoie de aceasta informatie din motivul urmator: - tin ... (vezi toată discuția)
Inregistrare depunere+retragere capital social dona77 dona77 Inregistrarea aportului capitalului social pentru un SRL nou infiintat se face direct in 5121, sau in 5311 (dupa imprumutarea firmei de catre ... (vezi toată discuția)