Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INDEMNIZATIA DE CRESTERE COPIL 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INDEMNIZATIA DE CRESTERE COPIL 2011

Buna,

Am o nelamurire as fi recunoscatoare daca ma puteti lamuri, eu am nascut pe data de 23.07.2010 conform legii indemnizatia de crestere copil s-ar fi calculat 85% din media veniturilor pe ultimile 12 luni dar conform deciziei dnl BOC#-o ca cica suntem niste asistate social si statul nu mai are atitia bani ptr noi a impozitat indemnizatia cu 15% ca doar am cotizat la stat pina ne-am urcat pe masa de nastere!!!!#-o#-o
Intrebarea mea din 2011 ce procent v-a avea indemnizatia ca pe decizie diminuarea este valabila pina la 30.12.2011?

Multumesc anticipat ptr ajutor
1. OUG 111/2010 spune:
Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.

(3) Dispozitiile alin. (2) se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unei noi decizii de catre agentiile teritoriale.

2. Asadar veti primi acasa o decizie prin care, de la 01.01.2011, indemnizatia de CCC se recalculeaza prin aplicarea procentului de 75% asupra mediei veniturilor la care s-a aplicat 85%.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane