Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... prezentare la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

prezentare la divort

Buna ziua.Am si eu cateva intrebari.Cererea de divort s-a depus de comun acord, avem termenul pe 19 ianuarie si tocmai m-a anuntat ca atunci nu se afla in Romania.Eu vreau sa terminam cat mai repede divortul...si in situatia asta se va mai da un termen?Noi suntem despartiti de un an de zile , fiecare si-a refacut viata iar eu am un copil , stiu ca trebuie sa fac proces de tagada de paternitate ca sa pot trece copilul pe numele tatalului biologic...intrebarea mea este cum procedez?va trebui sa se prezinte si sotul si tatal biologic ?Va multumesc din suflet pentru orice ajutor!
divortul prin acordul partilor se solutioneaza numai in prezenta ambilor soti.

Nu va accepta instanta divortul prin acord.Exista un copil la mijloc iar procedura este mai greoaie:Ancheta sociala,incredintare minor,pensie intretinere.Aveti avantajul ca se poate judeca si in lipsa parti adverse.In ceea ce priveste tagada paternitatii,urmati calea pe care o stiti deja.Mult succes!
Serban Tanase, Consultant asigurari
Dar copilul nu este al sotului...asistentul social de la spital mi-a spus ca la divort sa spun ca am un copil care nu este al sotului...si sincer nu cred ca va dori sa plateasca o pensie alimentara pt un copil care nu este al lui.Oricum multumesc frumos.
g_abryela a scris:

...asistentul social de la spital mi-a spus ca la divort sa spun ca am un copil care nu este al sotului...

Si ...portarul ce zicea? Ca judecatorul o sa se uite in ochii dvs. frumosi si-o sa va creada pe cuvant! Ce-ar fi daca fiecare copil nascut intr-o casatorie si-ar vedea tagaduita paternitatea ...dupa cum graieste muma-sa/nevasta lui taica-su prin targ?

Trebuia sa incepeti cu o actiune de tagada de paternitate. Pana nu vede o hotarare judecatoreasca de admitere a actiunii de tagada, judecatorul din divort are de decis asupra incredintarii. Nu poate sa faca abstractie de existenta acestui copil nascut in timpul casatoriei dvs. cu actualul sot.
romascanu, moderator
g_abryela a scris:

Buna ziua.Am si eu cateva intrebari.Cererea de divort s-a depus de comun acord, avem termenul pe 19 ianuarie si tocmai m-a anuntat ca atunci nu se afla in Romania.Eu vreau sa terminam cat mai repede divortul...si in situatia asta se va mai da un termen?Noi suntem despartiti de un an de zile , fiecare si-a refacut viata iar eu am un copil , stiu ca trebuie sa fac proces de tagada de paternitate ca sa pot trece copilul pe numele tatalului biologic...intrebarea mea este cum procedez?va trebui sa se prezinte si sotul si tatal biologic ?Va multumesc din suflet pentru orice ajutor!

Pentru a se pronunta divortul prin acord va trebui sa fie prezent personal sotul sau sa imputerniceasca un avocat care sa il reprezinte daca nu este in tara.
Vorbiti cu el si rezolvati cumva problema.

Celelalte probleme referitoare la minor le veti rezolva in alte procese.

avocat Claudiu Lascoschi