Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Rog frumos pe cineva care ma poate ajuta c-un raspuns referitor la varsta de pensionare.
Art.62-(1) Pensia anticipata se cuvine,cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare ,persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

Iata problema mea : Sunt nascuta in iulie 1957,am intrat in campul muncii la varsta de 20 de ani,pana in prezent am 33 ani si 4 luni cotizatie ,(vechime in munca)varsta de 53 de ani si 5 luni .
As dori sa stiu daca la varsta de 58 de ani si 10 luni pot iesi la pensie fara penalizare, dupa noua grila din lege de pensionare sau poate mai inainte?
Multumesc anticipat!
Pensionare limita de varsta, mai 2018, 60 ani si 10 luni cu un stagiu de cotizare de 30 de ani si 10 luni.
Deoarece depasiti stagiul de cotizare cu pana la 8 ani va puteti pensiona anticipat p0artial incepand cu luna mai 2013.
Art.65 alin.4 - Cuantumul pensiei anticipate parțiale se stabilește din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condițiilor pentru obținerea pensiei pentru limită de vârstă.
Puteti beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 10 luni;
-pensie anticipata partiala oricand dupa ce veti implini 55 de ani si 10 luni intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 10 luni;
-pensie anticipata la varsta de 55 de ani si 10 luni daca veti depasi cu 8 ani stagiul complet de cotizare, adica daca veti realiza 38 de ani si 10 luni.

Stiu ca va interesa doar pensia anticipata, dar v-am dat toate variantele. :)
Multumesc foarte mult.
Eu implinesc 38ani si 10 luni ,cand voi avea 58 ani si 10 luni.Ma pot pensiona la aceasta varsta ,fara penalizare?
Daca exista penalizare cat va fi aceasta?
0.75% pentru fiecare luna de anticipare.Adica 45% pe luna pana la implinirea varstei standard(pentru 60 de luni de anticipare)..Cand indepliniti conditia de stagiu de 38 ani si 10 luni aveti dreptul la pensie anticipata fara penalizare.
Care este penalizarea aplicata in cazul pensiei anticipate partial? 0,75% sau 0,45%?