Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare contract de munca ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare contract de munca ITM

Buna seara,

Am urmatoarea problema: incepand cu data de 27.12.2010 m-am prezentat la noul loc de munca. Au refuzat sa semnez contractul pana azi si sa intre de maine in vigoare pe motiv ca nu se pot face inregistrari la ITM ale contractelor de munca cu data anterioara zilei in care se semneaza. Mi s-a spus ca trebuie sa plateasca amenda mare.
Este adevarat?
Multumesc.
Contractul de munca se inrgistreaza in REVISAL cu minim o zi inainte de a incepe persoana munca.
Ce inseamna REVISAL?
Erau posibile aceste inregistrari inainte?
REVISAL - registrul salariatilor online.
Mai intai se inregistra aici in acest revisal, apoi se mergea cu contractul la ITM.
Revisalul va deveni cartile noastre de munca online de la 01.01.2010.
Registrul de evidenta a salariatilor. Nu fara amenda.
elena_1234 a scris:

Ce inseamna REVISAL?
Erau posibile aceste inregistrari inainte?

1. REVISAL = registrul de evidenta al salariatilor

2. Angajatorul persoană juridică, persoana fizică autorizată să desfăşoare o activitate independentă, precum şi asociaţia familială au obligaţia de a încheia, în formă scrisă, contractul individual de muncă anterior începerii raporturilor de muncă.

3. Transmiterea in REVISAL a c.i.m. se face cel mai tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat.

4. Se putea depune si fara amenda .. nimeni nu sta sa verifice la predarea sau transmiterea Revisalului aceste date.
Numai in cazul unui control se putea depista acest lucru.