avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare contract de munca ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare contract de munca ITM

Buna seara,

Am urmatoarea problema: incepand cu data de 27.12.2010 m-am prezentat la noul loc de munca. Au refuzat sa semnez contractul pana azi si sa intre de maine in vigoare pe motiv ca nu se pot face inregistrari la ITM ale contractelor de munca cu data anterioara zilei in care se semneaza. Mi s-a spus ca trebuie sa plateasca amenda mare.
Este adevarat?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: elena_1234 , utilizator 22:15, 7 Ianuarie 2011
Contractul de munca se inrgistreaza in REVISAL cu minim o zi inainte de a incepe persoana munca.
Ce inseamna REVISAL?
Erau posibile aceste inregistrari inainte?
REVISAL - registrul salariatilor online.
Mai intai se inregistra aici in acest revisal, apoi se mergea cu contractul la ITM.
Revisalul va deveni cartile noastre de munca online de la 01.01.2010.
Registrul de evidenta a salariatilor. Nu fara amenda.
elena_1234 a scris:

Ce inseamna REVISAL?
Erau posibile aceste inregistrari inainte?


1. REVISAL = registrul de evidenta al salariatilor

2. Angajatorul persoană juridică, persoana fizică autorizată să desfăşoare o activitate independentă, precum şi asociaţia familială au obligaţia de a încheia, în formă scrisă, contractul individual de muncă anterior începerii raporturilor de muncă.

3. Transmiterea in REVISAL a c.i.m. se face cel mai tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat.

4. Se putea depune si fara amenda .. nimeni nu sta sa verifice la predarea sau transmiterea Revisalului aceste date.
Numai in cazul unui control se putea depista acest lucru.

Alte discuții în legătură

Contract pe zilele din urma Ramoon Ramoon buna seara! revin cu o intrebare: se poate face contract de munca pe zilele din urma? adica sa mi se faca contract din 01.06 daca deocamdata nu am semnat ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contract de munca tromar tromar Care este termenul de inregistrare a unui contract individual de munca la ITM ? Toate unitatile sunt obligate sa inregistreze aceste contracte la ITM ? (vezi toată discuția)
Bună ziua , îmi poate spune și mie cineva cum se face o angajare ... eduard56463 eduard56463 Bună ziua , îmi poate spune și mie cineva cum se face o angajare ? Am fost la itm cu următoarele acte : solicitare parolă , certificat de înregistrare ... (vezi toată discuția)